#25Cesko /26.1 1993/ Česká republika má svého prvního prezidenta

foto Jásající dav stoupenců Václava Havla před Poslaneckou sněmovnou během volby prezidenta republiky.

Prvním prezidentem ČR se stal Václav Havel. V tajné volbě získal v Poslanecké sněmovně 109 hlasů. Zvolení vzbudilo kladné ohlasy v České republice i v zahraničí. „Václav Havel je člověk, který bude pokračovat v cestě nastolené listopadem 1989, a pro 109 poslanců znamená záruku, že z ní nevybočí,“ řekl zpravodaji ČTK předseda slovenské MKDH Béla Bugár. Pro druhého kandidáta Miroslava Sládka bylo odevzdáno 14 hlasů. Poslankyně Marie Stiborová v tajné volbě získala 49 hlasů.

Komentář: To, že zvolení Václava Havla prezidentem bylo doprovázeno především nadšením, je jasné. Zajímala mne ale i odvrácená strana mince a tu jsem nakonec i našla. Ještě v den volby totiž zasedali poslanci SPR-RSČ, kteří se k volbě Havla vyjádřili velmi nevybíravým způsobem, což mnozí politici ihned odsoudili. Předsedkyně mandátového a imunitního výboru sněmovny Anna Röschová dokonce navrhla zahájení disciplinárního řízení s některými poslanci této strany.

Rozpravu nakonec ukončil anonymní telefonát s informací, že v budově se nachází trhavina. Po prohledání sněmovny, kdy se samozřejmě nic nenašlo, se anonym znovu ohlásil a sdělil motiv svého činu. Podle slov ministra vnitra Jana Rumla se autor telefonátu "na toto svinstvo v parlamentu už nemohl dívat". Takže ano, i takováto kuriozita doprovázela úplně první volbu prezidenta ČR.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď