#25Cesko /25.1.1993/ Havel je favoritem prezidentských voleb

foto Václav Havel, kandidát na funkci prezidenta republiky - snímky pořízené v bytě na Rašínově nábřeží.

Václav Havel je považován za největšího favorita volby prvního prezidenta České republiky. Jeho vysoké volební šance předurčuje skutečnost, že byl navržen všemi stranami vládní koalice: ODS, ODA, KDS a KDU-ČSL. V Poslanecké sněmovně, kde kandidát potřebuje v prvním kole ke svému zvolení minimálně 101 hlasů, mají vládní strany 105 křesel. Případný úspěch některého z dalších dosud oficiálně navržených kandidátů - Marie Stiborové a Miroslava Sládka - by byl považován za velké překvapení.

Komentář: Dobu, kdy prezidenta volila ještě Poslanecká sněmovna, si pamatuji velmi dobře, přestože jako první jsem začala registrovat až tu s Václavem Klausem. Na druhou stranu v současné době mi už tento způsob přijde poměrně vzdálený a to samozřejmě i s ohledem na aktuální situaci, kdy už podruhé volíme prezidenta přímo. Na rozdíl od dobové zprávy ale favorit těch současných voleb stále není jasný (nebo alespoň ne podle číselných prognóz).

Přímý způsob volby respektuji a preferuji. Ale i přes svobodnou vůli občanů stále nezbývá než doufat v uvážlivé rozhodnutí, kdy vzdělání a racionalita převáží nad výbuchem emocí a strachem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 18. září 2018

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď