#25Cesko /24.2.1993/ Polovina Čechů soudí, že rozdělení federace nebylo nutné

foto Inaugurace prezidenta Slovenské republiky Michala Kováče na slavnostním zasedání Národní rady SR v budově Slovenské filharmonie(Reduta) v Bratislavě. (ctrip) Inaugurace prezidenta Slovenské republiky Michala Kováče na slavnostním zasedání Národní rady SR v budově Slovenské filharmonie (Reduta) v Bratislavě. Na sn. atmosféra před bratislavskou Redutou.

Polovina občanů ČR (51 %) soudí, že rozdělení Československa nebylo nutné. Opačný názor zastává 40 procent občanů. Vyplývá to z výsledků šetření, které uskutečnil Institut pro výzkum veřejného mínění v České republice od 2. do 8. února. Dotazováno v něm bylo 779 respondentů. Nejčastěji byli o nutnosti rozdělení přesvědčeni Pražané (55 %) a nejméně občané jižní Moravy (27 %). Rozdělení má více zastánců mezi mladými lidmi do 29 let a občany se středním a především vysokoškolským vzděláním.

Komentář: Na tomto příkladu lze demonstrovat, že jisté názorové rozdělení mezi Čechy a Moravou, popřípadě pak hlavním městem a ostatními regiony, zde bylo i v minulosti. Stejně tak tomu je i co se týká ostatních demografických ukazatelů, jako je věk či vzdělání. Není to tedy pouze fenomén dneška, přestože se možná v současnosti tato propast prohlubuje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď