#25Cesko /21.3.1993/ Václav Havel vyjádřil podporu Borisi Jelcinovi

foto ČR - Rusko Z pobytu ruského prezidenta Borise Jelcina v Praze. (ctrip) Český prezident Václav Havel (vlevo) a jeho ruský protějšek Boris Jelcin během rozhovorů na Pražském hradě.

Prezident Václav Havel vyjádřil podporu ruskému prezidentovi Borisi Jelcinovi a jeho rozhodnutí vyhlásit v Rusku omezenou prezidentskou správu. „Věřím, že rozhodnutí Borise Jelcina povede k vyřešení současné mocenské krize v Rusku. Jde o to, aby se ruský lid mohl vyjádřit v referendu k ústavnímu systému a ve svobodných parlamentních volbách zvolit do parlamentu lidi, kteří budou reprezentovat vůli občanů," uvedl prezident Havel.

Komentář: Před 25 lety Havel konstatoval, že je v zájmu celého světa, aby Rusko neopustilo cestu k demokracii a k tržnímu hospodářství. Jak je to v Rusku s demokracií dnes, hezky dokládá třeba hodnocení Freedom House, které Rusko řadí do skupiny „nesvobodných zemí“. V hodnocení obecné svobody jsem zjistila, že Rusko získalo 6,7 bodů ze sedmi možných (v tomto případě sedmička značí nejhorší hodnocení), v politických právech má Rusko plný počet a v občanských svobodách „jen“ o bod míň.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď