#25Cesko /20.4.1993/ Havel odletěl na třídenní návštěvu USA

foto United States President Bill Clinton, left, listens as President Vaclav Havel of the Czech Republic, right, makes remarks during the State Arrival ceremony on the South Lawn of the White House in Washington, D.C. on September 16, 1998..Credit: Ron Sachs / CNP dpa

Prezident Václav Havel odcestoval na třídenní pracovní návštěvu USA, kde se má setkat s prezidentem Billem Clintonem. Kromě tohoto setkání má Havel na programu i rozhovory s ministrem zahraničí Warrenem Christopherem a členy Kongresu. "Od návštěvy si slibuji, že naváži osobní kontakt s prezidentem Clintonem a představím Českou republiku poprvé v Americe jako samostatný stát, který směřuje ke stabilní demokracii a chce dobře vycházet se svými sousedy," řekl český prezident.

Komentář: Když se řekne setkání těchto dvou prezidentů, vždy si jako první vybavím fotografie Václava Havla, na kterých za aplaudování Billa Clintona a Dagmar Havlové tančí v Bílém domě s Hillary Clintonovou. To se ale psal rok 1998. Během návštěvy v roce 1993 Havel například označil při jednání s viceprezidentem Alem Gorem za žádoucí, aby americká vláda nadále podporovala rozhlasové stanice Svobodná Evropa a Hlas Ameriky. Obě dvě totiž měly být v rámci úsporných opatření v roce 1995 uzavřeny. Ministr zahraničních Christopher nakonec ale prohlásil, že obě stanice budou moci i nadále hrát svou užitečnou roli. V roce 1995 se tato rozhlasová stanice kvůli snížení nákladů přestěhovala z Mnichova do Prahy, kde sídlí dodnes. Vysílání v češtině ale skončilo v září 2002.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď