#25Cesko /20.2.1993/ Nixon: ČR je na prvním místě mezi postkomunistickými státy

foto ČR-USA Bývalý prezident USA Richard Nixon v Praze. (ctrip) Český premiér Václav Klaus (vlevo) a Richard Nixon se zdraví před zahájením jednání.

Bývalý americký prezident Richard Nixon přicestoval do České republiky na krátkou soukromou návštěvu. Podle premiéra Václava Klause, který Nixona přijal, si bývalý americký prezident uvědomuje, že Česká republika došla v transformaci z postkomunistických zemí nejdále. Za zajímavý Klaus označil také Nixonův pohled na zahraničněpolitický kontext východní a střední Evropy. Bývalý prezident USA podle českého premiéra považuje za nesmyslné pokoušet se budovat cosi mezi Východem a Západem. Česká republika by měla usilovat o to, aby se co nejrychleji stala součástí Západu, citoval Klaus Nixonův názor ze sobotního setkání.

Komentář: Snažila jsem se vypátrat, co bylo vůbec tím prvotním důvodem Nixonovy cesty do Prahy. A podařilo se. Nixon totiž uvedl, že mu jde zejména o snahu upozornit Američany na střední a východní Evropu, a soustředit se tak i na vývoj postkomunistických zemí a ne pouze na domácí problémy.

Co ovšem vzbudilo jisté rozpaky, byl fakt, že Nixon navštívil pouze ČR a ne Slovensko. To ale odůvodnil tím, že Prahu již zná a chtěl ji vidět opět jako svobodné město. Bratislavě návštěvu přislíbil, uskutečnit ji však nestihl, protože o rok později zemřel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď