#25Cesko /19.5.1993/ Čeští občané cítí nejvíce sympatií k Francii, nejméně k Srbsku

foto ČR - Francie Z pobytu francouzského prezidenta Francoise Mitterranda v Praze,kde uspořádal na francouzském velvyslanectví slavnostní oběd s českými disidenty. (ctrip) F.Mitterrand(vlevo) plus V.Havel vykonávají přehlídku čestné jednotky na ruzyňském letišti.

Češi cítí nejvíce sympatií k Francii a nejméně k Srbsku. Vyplývá to z výsledků průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění, kterého se zúčastnilo 780 občanů. Jako nejsympatičtější zemi označilo Francii 37 % respondentů. USA získalo 28 %, Rakousko 26 %, Británie 24 %, Slovensko 17 % a Německo 13 % hlasů dotázaných. Mezi zeměmi s nejnižším oblibou se umístily například Polsko či Chorvatsko se dvěma procenty, Rusko se třemi procenty anebo Srbsko s pouhým dvouprocentním ziskem.

Komentář: Tušila jsem, že v současné době by se výsledky přeci jen trochu pozměnily. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění jsou nám nejvíce sympatičtí – nepřekvapivě – Slováci. Následuje Švédsko a Rakousko. Naopak na posledních místech se umístily Írán, Sýrie a Irák, což není žádné šokující zjištění. Tyto výsledky mě vůbec nepřekvapily, protože přesně kopírují to, co denně slýcháme v médiích a o čem má asi spousta z nás podobné smýšlení. Na druhou stranu ve své generaci si myslím, že by se zejména na předních místech možná něco mohlo lišit, neboť právě třeba slovenští studenti nejsou vždy na univerzitách mezi těmi nejoblíbenějšími. Přeci jen nějaká „národní“ rivalita v mé generaci rozhodně vůči Slovákům přetrvává. Je za tím s největší pravděpodobností to, že devadesátkové děti už nezažily ono bratrství a propojenost Čechů a Slováků jakožto jednoho národa, na což jsou starší lidé zvyklí. Je ale zároveň důležité zmínit, jak strašně nesmyslná právě tato generalizace a zobecňování sympatií k celým národům je. Díky tomu totiž vznikají zbytečné stereotypy a předsudky o mnohých zemích a lidech, které mohou vést k nevraživosti a podezírání. Jak se lidově říká, vše se mění kus od kusu, člověk od člověka. Mám ale pocit, že to stále mnoho lidí na paměti nemá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď