#25Cesko /13.5.1993/ České ženy se nezajímají o zdravou výživu

foto zelenina, zeleninový salát, rajče, rajské jablko, okurka, paprika, skleněná mísa, žlutá, červená, zelená, zdravá výživa, jídlo, vitamíny, sortiment---vegetable salad, tomato, cucumber, pepper, glass bowl of salad, an assortment, different varieties of tomatoes, agriculture, no people, freshness, botany, organic, table, healthy eating, food and drink, farming, yellow, red, green (CTK Photo/Libor Sojka)

Pouze 65 procent českých žen ve věku od 20 do 50 let jí zeleninu vícekrát v týdnu a 56 procent si je vědomo, že porušuje zásady správné výživy. Na tiskové konferenci to oznámil ředitel Národního centra podpory zdraví (NCPZ) Zdeněk Kučera. S odkazem na výsledky průzkumu, které v závěru roku 1992 provedlo NCPZ, uvedl, že až 20 procent žen je přesvědčeno, že výživa neovlivňuje zdraví. Z výzkumu dále vyplývá, že asi 31 procent žen nedbá o svou váhu a pro 32 procent je nedůležité množství tuku v konzumovaných potravinách. Třicet procent žen potvrdilo, že je nezajímá proporce živočišných a rostlinných tuků v potravě.

Komentář: Tak velký posun v tom, jak ženy o sobě uvažují a jak se o sebe starají, jsem za pouhých 25 let nečekala. Tato statistika mě dost překvapila. Je samozřejmě evidentní, že ne všechny ženy dělají něco se svojí váhou či se stravují správně. Zaráží mě ale hlavně údaj, že téměř pětina dotazovaných si nemyslela, že výživa ovlivňuje zdraví. To je poměrně šokující a vsadila bych vše na to, že dnes by byl výsledek úplně jiný. Je to ale samozřejmě dáno mnoha fakty. Výživa a zdraví jsou v dnešní době milionkrát omílanými tématy v médiích, na internetu. Číhají na nás na každém rohu. Co mne ale velmi těší, je, že po všech možných výkyvech v představách o ideálním těle se poslední měsíce stále více prosazuje zcela racionální přístup neprosazující jakékoliv extrémy. Už také bylo na čase!

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď