#25Cesko /13.3.1993/ V Praze skončilo MS v krasobruslení

foto Mistrovství světa v krasobruslení 1993 v Praze. (ctrip) Od zadu: Eva Romanová, Sjoukje Dijkstrová, Marie Jelínková, Otto Jelínek, Donald Jackson a Ája Vrzáňová na ledové ploše během slavnostního zahájení mistrovství světa v krasobruslení, 9. března 1993.

V Praze skončil 83. světový šampionát v krasobruslení. První místo v kategorii žen vybojovala Ukrajinka Oksana Bajulová, na druhém a třetím místě se pak umístily Francouzka Surya Bonalyová a Číňanka Chen Lu. Soutěž mužů ovládla kanadská dvojice Kurt Browning a Elvis Stojko. Na šampionát se přijela ze zahraničí podívat také řada československých krasobruslařských legend, mezi kterými nechyběla Eva Romanová, Marie a Otto Jelinkovi a Ája Vrzáňová.

Komentář: V jakých letech se kromě roku 1993 v Praze konalo MS v krasobruslení? První z nich bylo v roce 1939 a ovládla jej Angličanka Megan Taylorová. Mužské mistrovství se ale toho roku v Praze nekonalo. Hostila jej Budapešť a i v ní první místo bral anglický sportovec – Graham Sharp. Druhé mistrovství, tentokrát už mužské i ženské dohromady, se pak v Praze konalo až v roce 1962, kde se šampiony stali Nizozemka Sjoukje Dijkstrová a Kanaďan Donald Jackson. V tanečních párech pak zlato brala právě československá dvojice sourozenců Romanových. U tohoto ročníku mě ale překvapila jedna skutečnost, o které jsem i jako nadšený sportovní fanoušek nevěděla. V Praze se totiž mistrovství mělo konat už o rok dříve. Jenže šampionát byl nakonec zrušen z důvodu pádu letadla mířícího do Prahy, ve kterém zahynula celá americká krasobruslařská výprava. Praha tedy dosud hostila celkem jen tři mistrovství světa a na další světový šampionát na české půdě stále čekáme.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď