#25Cesko /12.5.1993/ Národní knihovna archivuje staré rukopisy a tisky na disketě CD-ROM

foto Zlatá éra českých bazarů s hudebními nosiči podle prodejců skončila přibližně před pěti lety. Bazarů specializovaných na prodej CD s populární hudbou tehdy v Praze bylo téměř patnáct, nyní jejich počet poklesl asi na třetinu.

Více než 150 nejvýznamnějších památek z historických fondů, zejména pak staré rukopisy a tisky ze 7. až 18.století, zarchivovala Národní knihovna na disketách CD-ROM. Stalo se tak z podnětu Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) za technické spolupráce s firmou Albertina Icome. "Staré rukopisy a tisky netrpí tolik klimatickými podmínkami, ale především častým používáním. Jejich studování je pro ně prakticky nejvážnějším devastačním faktorem," řekl ředitel Národní knihovny v Praze Vojtěch Balík.

Komentář: Staré dobré devadesátky a jejich technologické vymoženosti! Moc dobře si pamatuji ještě i klasické diskety. V té době byly totiž považovány za malý zázrak. Přijde mi ale, že už pár let po roce 1993 byly kompletně nahrazovány právě klasickými CD. Z dnešního pohledu mi tak přijde úsměvné i to spojení „na disketách CD-ROM“. Jednoduše v tomto ohledu byl, i když to zní pomalu jako klišé, pokrok opravdu rychlý a neúprosný. Největší boom ale podle mě přinesl objev v podobě USB úložiště. Lidé v mém okolí tomu říkali „prst“ a skoro nikomu, koho znám, nejdřív hlava nebrala, že na tak malý kousek materiálu se dokáže vejít tak obrovské množství dat. Oproti němu už totiž diskety a cédéčka byly opravdu jen historickou vykopávkou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 11:00 15°C

Celá předpověď