#25Cesko /10.4.1993/ Židovská obec zahajuje svátek pesach

foto A Jewish Orthodox man holds matza, a traditional handmade Passover unleavened bread, at a Tzanz Hasidic dynasty community bakery in Netanya, Israel, Wednesday, April 13, 2016. Jews are forbidden to eat leavened foodstuffs during the Passover Holiday. Passover celebrates the biblical story of the Israelites' escape from slavery and exodus from Egypt. (AP Photo/Ariel Schalit)

V pražské židovské obci se v uplynulém týdnu slavil svátek pesach. Započal společnou večeří se symbolickými jídly. Židé si při tomto svátku již od starozákonních dob připomínají historický odchod z egyptského otroctví.

Komentář: Židovské svátky mám velmi v oblibě a těší mě si o nich sem tam něco přečíst. I když se často pesach přirovnává právě k Velikonocům, je důležité zmínit, že se původně nejednalo vůbec o svátek náboženský, nýbrž zemědělský. Pesach je často spojován s jídlem, především pak s nekynutým chlebem, který se nazývá maces. Ten symbolizuje pokoru a prostotu, která má být opakem k nafoukanosti a nakynutosti. A to nejen k té obrazné, ale i té skutečné - chamec, neboli kynutá jídla, jsou během celého svátku zakázaná. Pesach letos připadl stejně jako Velikonoce na přelom března a dubna - Židé jej slavili mezi 30. březnem a 7. dubnem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 15. října 2018

Očekáváme v 1:00 13°C

Celá předpověď