#25Cesko /1.3.1993/ ČSÚ: Průměrná cena potravin zaznamenala dosud největší změnu

foto Nový supermarket Terno, největší v severomoravském kraji se zaměřením na prodej potravin, drogistických výrobků a průmyslového zboží, otevřelo v úterý v Olomouci místní družstvo Jednota.- na sn. prodej ovoce a zeleniny

K 23. únoru se zhruba o padesát haléřů snížila průměrná cena za kilogram masa. Šlo o dosud nejvýraznější mezitýdenní změnu v pravidelném šetření cen Českého statistického úřadu. V celkovém porovnání s prosincem 1992 nejvíce narostla cena Sunaru (o 23,5 %). Výrazná zvýšení v rozmezí 16 až 18 % se týkala také cen eidamu, tvarohu, chleba, brambor, jablek a lahvového piva.

Komentář: Poklesy či naopak zvýšení cen potravin jsou často výrazným tématem současné agendy mnoha médií. Zatímco ovšem v této zprávě se v komplexnější formě dozvídáme o různých pohybech cen na základě dat ČSÚ, v poslední době se diskuze vedla hlavně nad tématem másla. To bylo po několik posledních měsíců všemožně omíláno, opakováno stále dokola, překrucováno a dáváno někdy až do fantaskních kontextů. Pevně ale doufám, že občanská máslová hysterie už taky dosáhla svého vrcholu a je úspěšně na svém ústupu.

Pro porovnání s dnešní cenou másla, která v kritických chvílích mohla dosáhnout až 70 korun za kostku, přikládám hodnotu právě z 23. února 1993, kdy celý jeden kilogram, tedy rovnou čtyři kostky, bylo možné pořídit za necelých 87 korun - ovšem při zcela jiných platech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď