Stoupající Labe v Drážďanech vyvolává strach i zájem turistů

Rozvodněné Lab v německých Drážďanech.

vydáno: 03.06.2013, 21:19 | aktualizace: 03.06.2013 21:55

Drážďany - Před jedenácti lety se staly zatopené Drážďany symbolem ničivých povodní v Sasku. Dnes někteří místní obyvatelé s obavami hledí na stoupající hladinu Labe a přiznávají, že mají strach, co s ní udělají záplavy v Česku. Že by se opakovala katastrofa stejných rozměrů jako v roce 2002, ale nevěří. Zatím je vzedmuté Labe hlavně lákadlem pro turisty.

Reklama

Na rozvodněnou řeku se přišla podívat i paní Müllerová. "To víte, že mám obavy. Viděla jsem ve zprávách obrázky z Prahy a říkám si, jestli se to sem dostane, co bude," řekla ČTK vitální osmdesátnice, která bydlí na okraji Drážďan. Dobře si prý pamatuje povodně z roku 2002, jejichž ničivá síla byla ale podle ní způsobená hlavně náporem vody z Krušnohoří.

"Teď na horách žádný sníh není, stačí jen, aby přestalo pršet. Myslím, že tentokrát to Drážďany přečkají dobře," dal jí za pravdu technik televize MDR, podle něhož se situace dnes a před 11 roky vůbec nedá srovnávat. Ukázal přitom vysoko nad sebe, kde je značka, kam v roce 2002 sahala hladina rozvodněného Labe. Do ní mu dnes zbývalo ještě několik metrů.

Stejně situaci zhodnotila i mladá Češka, která do Drážďan přišla krátce po ničivých záplavách, nepřála si ale uvést své jméno. "Určitě mám obavy a asi nejsem sama. Mnoho z lidí, co jsou tady, si sem chodí Labe po očku kontrolovat," domnívá se. Pokud řeka napáchá nějaké škody, nebude to podle ní v centru jako tehdy, ale spíše v okrajových oblastech. "Drážďany to potkalo už několikrát a myslím, že tentokrát jsou dobře připravené," dodala.

Ve stejné chvíli přivážel velký nákladní automobil už poněkolikáté pytle s pískem na náplavku pod známou galerií Albertinum, kterou povodně v roce 2002 totálně zničily a která se otevřela teprve před pár roky po kompletní rekonstrukci. Na náplavce dnes místo aut stálo několik desítek centimetrů kalné vody, z níž jen vykukovaly vršky dopravních značek a střechy stánků, ve kterých se za normálních okolností prodávají lístky na okružní plavby po Labi.

Tuto scenérii si z přilehlého mostu a teras u Albertina fotily desítky zvědavců hlavně z řad cizinců, kteří na chvíli zapomněli na světoznámá lákadla saské metropole jako zámek Zwinger nebo kostel Frauenkirche a snažili se zvěčnit motorový člun projíždějící místy, která jsou jinak normálně vyhrazena kolům nebo automobilům, či prudký proud řeky unášející klády a větve.

Mezi zvědavci byla i paní Inge z Hamburku. "Přišla jsem se podívat, co se na nás žene," řekla s úsměvem důchodkyně, která narážela na polohu svého domovského města, jež leží u ústí Labe do Severního moře. I ona prý zažila, jaké škody dokáže napáchat tento evropský veletok, když se vylije z břehů.

"Ale co. Přežili jsme bombardování Drážďan na konci války, přežijeme i tohle. Když ta voda přiteče, musí zase odtéct," nepochybuje paní Müllerová.

Autor:
www.ctk.cz

Zpět
Další články k tématu: , , ,
sms e-mail Newsmarket ČTK Výběr zpráv e-mailem a SMS Newsmarket ČTK
Reklama

Anketa

Věříte tomu, že Rusko nezasahuje do dění na Ukrajině? (zpráva)

33% Ano
67% Ne
Počet hlasujících: 3084
Dnes je 17.4.2014, svátek má Rudolf
Reklama
Reklama
Deset let v EU
Deset let v EU

Českou rezervovanost vůči EU podle Rupnika Evropa nechápe

Ukrajinská krize
Ukrajinská krize

Na východě Ukrajiny sílí neklid, Evropa řeší dodávky plynu
Fotogalerie

Velikost textu: a a A