ZOO Dvůr má dva gepardy, otcem je mladý samec z Francie

foto V ZOO Dvůr Králové nad Labem se téměř po třech letech narodila dvě mláďata gepardů. Jejich otcem je mladý samec Ukulélé. Na snímku je jedno z mláďat.

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - V ZOO Dvůr Králové nad Labem se téměř po třech letech narodila dvě mláďata gepardů. Jejich otcem je mladý samec Ukulélé, který do dvorské zoo přišel před rokem a půl z Francie, aby posílil chov těchto šelem. ČTK to dnes sdělila mluvčí zoo Anrea Jiroušová. Dvorská zoo patří v chovu gepardů k nejúspěšnějším na světě. Koncem loňského roku začala zoo pro gepardy stavět nové chovné zařízení. Hotové má být letos.

Zoologická zahrada chová gepardy od roku 1967 a od roku 1988 je pravidelně rozmnožuje. Ve Dvoře Králové se zatím narodilo 84 mláďat. Před dvěma čerstvými samečky byla posledním přírůstkem paterčata gepardů narozená na podzim 2014. Předloni dvorská zoo z francouzského Safari de Peaugres na oživení chovu získala dva samce Ukulélé a Ulysse.

Matkou dvou gepardů je jedenáctiletá samice Darili, která ve dvorské zoo odchovala již 14 mláďat. Je matkou i paterčat z roku 2014. Darili se doposud pářila vždy se samcem Nesciem, se samcem z Francie má potomky poprvé. "Pár jsme spojili loni v prosinci a hned na první pokus Darili zabřezla. V úterý 21. března se pak narodili dva zdraví samečci, kteří jsou doposud umístěni s matkou v zázemí zoo," uvedla zooložka Gabriela Linhart.

V současné době zoo kromě dvou nových mláďat, samice Darili a samců Ukulélé a Ulysse chová ještě dvě mladé samice pocházející z paterčat narozených před třemi lety. Samce z Francie zoo dovezla proto, aby zplodili potomstvo s mladými samicemi.

Do začátku prázdnin by se měli mladí gepardi ukázat lidem v expozici i ve venkovním výběhu. Tam jsou již nyní k vidění tři koťata afrických šelem karakalů, která se narodila v březnu dva dny po gepardech.

Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Zoo patří kraji a je nejčastějším turistickým cílem v regionu, loni ji navštívilo 538.006 lidí.

Zdeněk Rychtera dr

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

23°C

Dnes je pátek 20. dubna 2018

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď