Zlínský soud znovu projednává ostravskou část metanolové kauzy

foto Krajský soud ve Zlíně uložil 21. května údajným míchačům a prodejcům metanolem kontaminované směsi mnohaleté tresty za obecné ohrožení nebo přípravu a účast na ohrožení v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy. Na snímku jsou (zleva) obžalovaní Rudolf Fian a Jiří Vacula.

Zlín - Krajský soud ve Zlíně opět rozhoduje v takzvané ostravské větvi metanolové kauzy. Šesti lidem předloni uložil tresty vězení od 5,5 do 8,5 roku. Vrchní soud v Olomouci ale rozsudek zrušil a vrátil věc do Zlína. Zdejší soud podle jeho pokynů doplňuje dokazování a další rozsudek ve věci vynese pravděpodobně v únoru. Metanolová aféra vypukla v roce 2012 a vyžádala si pět desítek životů.

Podle mluvčího vrchního soudu Vladimíra Lichnovského se krajský soud dostatečně nevypořádal se všemi okolnostmi významnými pro rozhodnutí. "V důsledku toho je prozatím závěr o vyvození trestní odpovědnosti obžalovaných předčasný," řekl ČTK Lichnovský. Vrchní soud přikázal krajskému, aby doplnil důkazy a vyhodnotil je v kontextu s výpověďmi obžalovaných.

U zlínského soudu tak dnes znovu stanul například míchač metanolové směsi Rudolf Fian, který si odpykává doživotní trest. Odmítl ale vypovídat. Na příští hlavní líčení 30. ledna budou pozváni i další doživotně odsouzený míchač Tomáš Křepela a hlavní distributor otrávené směsi Jiří Vacula, který si odpykává patnáctiletý trest.

Mezi svědky dnes byli i někdejší majitel Likérky Drak Pavel Čaniga a jednatel jeho distribuční firmy Robert Sedlařík, který byl již dříve odsouzen na 5,5 roku za daňový únik a za podíl na kauze metanol. Oba muži jsou ve Zlíně stíháni za daňový únik kolem Likérky Drak. Ve výrobcích Likérky Drak se objevil metanol. Čaniga tvrdil, že šlo o padělky, a nabízel za dopadení padělatelů odměnu. K ostravské části kauzy dnes žádný z mužů mnoho neřekl. Sedlařík jen uvedl, že obžalovaný Petr Čagan od něj odebíral alkohol, ale že měl i další dodavatele.

V ostravské části kauzy bylo stíháno původně sedm mužů, Miroslav Klösel byl pravomocně viny zproštěn. Ostatní byli odsouzeni za ohrožování zdraví závadnými potravinami, byť podle obžaloby byli původně tři lidé stíháni pro obecné ohrožení se sazbou 12 až 20 let či výjimečným trestem, včetně doživotí. Kvalifikaci zmírnil pod vlivem verdiktů olomouckého vrchního soudu o odvoláních v hlavní, zlínské větvi kauzy, sám státní zástupce.

Podle obžaloby dostal na severní Moravu otrávený alkohol prodejce Martin Jirout, jemuž vrchní soud loni potvrdil v rámci hlavní větve kauzy devět let. Údajně zprostředkoval dodávku asi 2300 litrů alkoholu otráveného metanolem pro Michala a Miroslava Klöselovy do Havířova. Podle státního zástupce se alkohol přes distributory Martina Posládka, Martina Svobodu a Václava Zlámala dostal ke spotřebitelům. Podle obžaloby mají na svědomí pět životů.

Čagan údajně opatřil Bohumilu Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku dva lidé. Malátek má sám údajně na svědomí další ženu. Čagan podle obžaloby dodal i alkohol do Brna, kde jeho konzumaci nepřežil další muž.

Až na Michala Klösela, jemuž zlínský soud v dubnu 2015 nepravomocně uložil sedm let, všichni muži vinu popírají. Posládkovi soud uložil 8,5 roku, Čaganovi 7,5 roku, Svoboda a Malátek dostali sedm let, Zlámal 5,5 roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď