Zidane jako nový trenér Realu vzbuzuje nadšení i obavy

foto Nový trenér Realu Madrid Zinedine Zidane (druhý zprava) na tréninku.

Madrid - Pondělní jmenování Zinédinea Zidanea novým trenérem fotbalistů Realu Madrid vyvolalo rozporuplné reakce. Zatímco například podle Davida Beckhama je jeho někdejší spoluhráč nejlepší volbou na místo odvolaného Rafaela Beníteze, bývalý prezident "Bílého baletu" Ramón Calderón považuje nasazení kouče s minimem zkušeností za velmi riskantní tah.

"Může být ještě něco lepšího než tohle? Muž, který byl ve fotbale nejlepší, přebírá náš milovaný klub. Někdo s elánem a vášní, kdo neakceptuje žádný druh neúspěchu... Nejlepší člověk pro tuto práci," napsal na sociální síti Beckham, který se Zidanem hrál za Real v letech 2003 až 2006.

V úspěch někdejšího špičkového záložníka věří i bývalý spoluhráč z Bordeaux a francouzské reprezentace Bixente Lizarazu. "Je zcela oddaný své trenérské kariéře a tohle je jeho životní šance. Zizou jako kouč Realu Madrid mi připomíná Pepa Guardiolu, který měl v Barceloně podobný start. Přeju mu, aby měl i podobný úspěch," řekl Lizarazu pro rádio RTL.

Prezident Realu Madrid Florentino Pérez (vpravo) představuje nového trenéra Zinedina Zidana.

Skeptici ale zdůrazňují, že třiačtyřicetiletý Zidane nemá trenérské zkušenosti na nejvyšší úrovni a ani na lavičce třetiligové rezervy Realu během roku a půl moc nepřesvědčil. "Přeju Zidaneovi všechno nejlepší, ale bude to mít složité. Jako kouč nemá zkušenosti, což je problém," uvedl pro BBC Calderón.

Vedení "Bílého baletu" podle něj toužilo po návratu Josého Mourinha, který trénoval Real v letech 2010 až 2013 a v prosinci byl odvolán z lavičky Chelsea. "Vyvoleným byl Mourinho, jsem si naprosto jistý, že byl osloven. Byli si vědomi, že jmenovat Zidanea hned teď je riskantní rozhodnutí, a chtěli, aby Mourinho přišel hned. Ale on se rozhodl, že teď nepřijde," řekl Calderón. "Pokud (Zidane) neuspěje, jsem si jistý, že v červnu bude na lavičce Mourinho," dodal.

Nový trenér Realu Madrid Zinedine Zidane na tréninku.

Načasování Benítezova konce podle Calderóna rozhodně nebylo náhodné. "Vyhodili ho teď, protože pokud to udělali do 15. ledna, musejí mu platit pouze rok plat. Kdyby ho odvolali později, museli by mu platit dva roky. To je pravda," tvrdil Caldéron.

Také podle někdejšího kouče Realu Johna Toshacka se prezident madridského klubu Florentino Pérez odhodlal k velmi riskantnímu kroku. Pérez se ocitl pod palbu kritiky už v létě, kdy odvolal oblíbeného trenéra Carla Ancelottiho a nahradil ho Benítezem.

"Zidane byl skvělý hráč, ale jeho trenérské zkušenosti se rovnají nule. Pro Péreze byl Zidane vždycky idolem. Tohle je jeho poslední hod kostkami, a pokud mu nevyjde, budou ve vedení klubu změny," upozornil Velšan Toshack.

První přípravu Zidanea s týmem si nenechaly ujít tisícovky fanoušků. Podle médií jich k tréninkovému hřišti ve Valdebebas dorazilo dnes asi 6000 a novému kouči připravili vřelé přijetí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

9°C

Dnes je sobota 22. října 2016

Očekáváme v 1:00 7°C

Celá předpověď