Zemřel kardinál Miloslav Vlk, čeští politici ocenili jeho práci

foto Ve věku 84 let zemřel 18. března kardinál Miloslav Vlk (na archivním snímku z 15. května 2012), který v posledních měsících trpěl rakovinou plic s metastázemi do kostí.

Praha - Ve věku 84 let dnes v Praze zemřel kardinál Miloslav Vlk. V posledních měsících trpěl rakovinou plic s metastázemi do kostí. Lítost nad úmrtím kardinála vyjádřila řada českých politiků a osobností veřejného života, včetně premiéra Bohuslava Sobotky. Papež František poslal pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi v souvislosti s Vlkovým úmrtím soustrastný telegram.

O Vlkově úmrtí dnes dopoledne informoval veřejnost kardinál Duka. "Se smutkem v srdci se modlím za duši zemřelého kardinála Vlka," uvedl Duka. Dodal, že kardinál Vlk dobojoval svůj celoživotní zápas za lidskou svobodu a toleranci.

Pražské arcibiskupství vyzvalo věřící k motlitbě za spásu duše zesnulého kardinála. Datum Vlkova pohřbu zatím neoznámilo, rozhodnout by o něm zřejmě mělo v neděli. V Brně se bude zádušní mše za Vlka sloužit v úterý 21. března v katedrále svatého Petra a Pavla.

Vážná nemoc se u kardinála Vlka začala projevovat loni na jaře. O Vánocích se kardinálův stav zhoršil natolik, že musel být na několik dní hospitalizován. Nemoc mu lékaři diagnostikovali po Novém roce.

Vlk podstupoval chemoterapii v pražském zdravotnickém zařízení. Podle karlínského faráře Miroslava Cútha zemřel kardinál Vlk v nemocnici na Karlově náměstí.

Podle ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) přesáhl Miloslav Vlk svoji dobu a dokázal převést církev z prostředí totality do svobodné společnosti. Další čeští politici označili Vlka za statečného muže a poděkovali mu za celoživotní práci. "Odešel respektovaný člověk, který se nebál chovat podle svého svědomí," napsal na twitter premiér Bohuslav Sobotka. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka ve Vlkovi odešel člověk hluboké víry a pevných, nekompromisních názorů.

Generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Stanislav Přibyl vidí kardinála Vlka především jako hluboce věřícího člověka. Vlkova víra se podle něj osvědčila skutkem i v době, kdy kardinál čelil vážné nemoci. "On vlastně kázal do posledního dechu tím svým životním postojem. A myslím, že to bylo velmi silné kázání," míní Přibyl.

Koncem letošního ledna s Vlkem, který podstupoval léčbu, telefonicky hovořil papež František a ujistil ho, že se bude modlit za jeho zdraví. Hlava katolické církve dnes poslala kardinálu Dukovi soustrastný telegram. Papež v něm vyzdvihl Vlkovu plodnou a rozmanitou apoštolskou činnost i v obtížném období perzekucí proti církvi.

Úmrtí kardinála Vlka si všimla některá zahraniční média. Francouzská agentura AFP připomíná jeho opoziční činnost před rokem 1989 a zákaz vykonávat kněžskou činnost, které se věnoval tajně. Německá agentura DPA zdůrazňuje, že Vlk se zasazoval o smíření mezi Čechy a Němci a že v roce 1999 obdržel německý Velký kříž za zásluhy.

Miloslav Vlk se narodil se 17. května 1932 v Líšnici na Písecku. V roce 1968 byl vysvěcen na kněze. Po deseti letech mu ale komunisté odebrali tehdy požadovaný státní souhlas k výkonu kněžského povolání. Vlk pak sloužil mše tajně v malých skupinách věřících. Ač vzděláním historik, archivář a teolog, byl z politických důvodů nucen živit se jako myč oken.

Na začátku 90. let byl Vlk jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 byl kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež v únoru 2010.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

1°C

Dnes je pondělí 18. prosince 2017

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď