Zeman pozval Steinmeiera k návštěvě Prahy

foto Německý prezident Frank-Walter Steinmeier

Praha - Prezident Miloš Zeman je potěšen, že se německým prezidentem stal Frank-Walter Steinmeier. V blahopřejném dopise, který mu zaslal, ocenil jeho přínos k česko-německým vztahům. Pozval ho, aby navštívil Pražský hrad. ČTK o tom dnes informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

"Jsem potěšen, že jste se této zodpovědné funkce ujal právě Vy, zkušený politik a státník, muž s nepopiratelnými znalostmi a rozhledem v domácí i zahraniční politice," napsal Zeman Steinmeierovi. Uvedl, že rád vzpomíná na společné setkání ze září 2014, kdy spolu hovořili o zahraniční politice a vzpomínali na společného přítele Gerharda Schrödera. Zeman i Schröder vedli na přelomu tisíciletí ve svých zemích sociální demokracie. Ze sociální demokracie vzešel i Steinmeier.

"Bylo by pro mě radostí přivítat Vás opětovně na Pražském hradě, prastarém sídle českých králů," uvedl český prezident. Dodal, že si letos Česká republika a Německo připomínají 25 let od podpisu smlouvy o dobrém sousedství a 20 let od podpisu česko-německé deklarace. Steinmeierova návštěva by podle Zemana přispěla k důstojnému připomenutí těchto dvou významných výročí. Zároveň ocenil vysokou úroveň spolupráce v ekonomické i politické oblasti i mezi příhraničními regiony.

Steinmeiera zvolilo v neděli Spolkové shromáždění. V převážně reprezentativní funkci bývalý ministr zahraničí v březnu nahradí Joachima Gaucka, který se rozhodl nekandidovat do dalšího pětiletého období. Volbu jedenašedesátiletého sociálního demokrata uvítali němečtí, čeští i další světoví politici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je pátek 19. ledna 2018

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď