Zeman nevidí důvod pro zveřejnění dopisu, který dostal od Trumpa

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

Zvíkovské Podhradí (Písecko) - Prezident Miloš Zeman nevidí důvod, proč by měl být zveřejněn dopis, který dostal od amerického prezidenta Donalda Trumpa. Českým novinářům ve Vietnamu řekl, že se v něm Trump omlouvá za dosud neuskutečněné přijetí Zemana v USA. Zeman dnes poznamenal, že dopis obsahuje také poděkování za činnost České republiky v syrském konfliktu. Řekl to dnes na tiskové konferenci na konci své návštěvy Jihočeského kraje.

Zeman podotkl, že dopis není tajný, ale že nevidí důvod pro jeho zveřejnění. Ve Vietnamu řekl, že se Trump v dopise omlouvá za posunutí slíbeného setkání v Bílém domě. Pražský hrad oznámil pozvání od Trumpa k návštěvě Washingtonu loni počátkem prosince. Trump tehdy podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka pozval Zemana v telefonickém rozhovoru. Podle některých diplomatů ale nemuselo jít o oficiální pozvání k návštěvě Bílého domu, ale jen o neformální frázi v rozhovoru. Nový velvyslanec v USA Hynek Kmoníček později řekl, že se schůzka odloží a že jedná o vhodném termínu.

Dnes Zeman doplnil, že Trump také poděkoval za roli ČR ve válce v Sýrii. "Vy víte, že v Sýrii máme ambasádu, která je protective power nebo-li ochranná mocnost i pro Spojené státy americké. Mimochodem je příjemné být ochranou mocností Spojených států amerických," řekl Zeman novinářům.

V dubnu Kmoníček řekl, že při předávání pověřovacích listin od Trumpa dostal písemné vyjádření, ve kterém mimo jiné děkuje za pomoc české diplomacie při propuštění amerického občana v Sýrii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

0°C

Dnes je pátek 23. února 2018

Očekáváme v 1:00 -6°C

Celá předpověď