Zeman by měl Pilného jmenovat ministrem příští týden

foto Ilustrační foto - Předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Pilný z hnutí ANO (na archivním snímku z 19. září 2013).

Praha - Prezident Miloš Zeman nemá námitky proti návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jmenovat poslance Ivana Pilného (ANO) novým ministrem financí. Jeho jmenování lze očekávat během příštího týdne, uvedl na facebooku mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Předcházet by mu mělo odvolání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z funkce ministra financí i místopředsedy vlády, které Sobotka navrhl Zemanovi 5. května. Sobotka doufá v to, že prezident už bude konat v souladu s pravidly.

"Prezident republiky se seznámil s návrhem na jmenování Ivana Pilného ministrem financí. Nemá proti tomuto návrhu námitky. Lze očekávat, že jmenování proběhne příští týden," uvedl Ovčáček. Hrad původně avizoval, že se k návrhům vyjádří příští týden. S Babišem i Pilným se hlava státu chce sejít.

Babiš, jehož odvolání Sobotka zdůvodňuje podezřeními z obcházení daní či ovlivňování médií, už počítá se svým odchodem z úřadu. Ve středu avizoval, že při případné schůzce prezidenta vyzve, ať ho odvolá. Sám odejít odmítá, protože s důvody svého konce nesouhlasí.

Sobotka akceptoval Pilného nominaci ve středu, předtím odmítl návrhy hnutí ANO, podle kterých měli být Babišovými nástupci v čele ministerstva dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Vyčítal jim přílišnou blízkost k Babišovi či jeho někdejšímu holdingu Agrofert. Brabec by se měl místo Babiše stát místopředsedou vlády.

Premiér v minulých dnech Zemana vyzýval, aby konal podle ústavy bez zbytečného odkladu. Řešení vládní krize původně Zeman odkládal kvůli své cestě do Číny. Babiš naznačil, že v čele ministerstva by mohl skončit ke konci května, na což ve čtvrtek odkazoval i Hrad. "Časový rámec je tedy zřejmý," napsal ve čtvrtek ČTK Ovčáček.

Sobotka doufá, že Zeman už se bude držet ústavních pravidel

Sobotka vítá oznámení Hradu, že jmenování nového ministra financí Pilného lze očekávat příští týden. Na sociálních sítích uvedl, že doufá v to, že prezident už bude konat v souladu s pravidly. Kvůli odkládání výměny v čele resortu financí nechal připravit kompetenční žalobu.

"Vítám, že Hrad dnes reagoval na moji opakovanou výzvu k dodržování ústavy, a doufám, že prezident už bude konat v souladu s pravidly," uvedl Sobotka na twitteru. Dodal, že důsledné trvání na ústavnosti se vyplatilo a poděkoval za podporu veřejnosti.

Premiér dnes dodal, že důsledné trvání na ústavnosti se vyplatilo a poděkoval za podporu veřejnosti. Kvůli dodržování ústavy se v posledních dvou týdnech sešli v několika městech demonstranti. Požadovali mimo jiné zbavení vlivu hnutí ANO na ministerstvo financí a odchod Zemana z funkce. Vyjadřovali také podporu ústavní žalobě na prezidenta v případě, že by Babiše neodvolal.

Sobotka se kvůli přípravě kompetenční žaloby začátkem týdne sešel s právníky. Ústavnímu soudu ji plánoval zaslat, kdyby Zeman s Babišovým odvoláním otálel i po svém návratu z cesty do Číny, odkud hlava státu přiletěla ve čtvrtek brzy ráno. Jak dlouhé oddalování Babišova odvolání by považoval za porušení ústavy, Sobotka neupřesnil.

Babiš: Vládní krize je u konce, dál už nebude otravovat lidi

Babiš je rád, že Zeman nemá námitky proti nominaci Pilného. Vládní krize je u konce a dál už nebude otravovat lidi, sdělil ČTK vicepremiér Babiš.

Podle koaličního hnutí ANO jmenování dosavadního předsedy hospodářského výboru Sněmovny Pilného ministrem financí zklidní situaci na politické scéně i ve Sněmovně, kde na schválení čeká ještě řada návrhů. Předseda sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek novinářům řekl, že Zeman podle jeho názoru koná v souladu s ústavou, i když se akt odehraje až v příštím týdnu.

"Pan prezident se vrátil včera (ve čtvrtek) z návštěvy Číny, takže de facto koná v tom nejbližším možném termínu. Bude se scházet jak s Babišem, tak Pilným. Předpokládám, že v průběhu příštího týdne by se to mělo dořešit," uvedl Faltýnek.

Podle Babiše je schválení nominace Pilného Zemanem "skvělá zpráva". Poznamenal ale také, že si všiml, že premiér s jeho odvoláním spěchá. "Chová se ke mně, jako bych na ministerstvu kradl. Pravděpodobně si to plete s rolí jeho přítele (Karla) Březiny, poradce u ministryně (školství Kateřiny) Valachové a rozdělovaní peněz do sportu," poznamenal Babiš. Valachová se rozhodla rezignovat minulý týden v souvislosti s podezřením, že se její náměstkyně Simona Kratochvílová domlouvala na sportovních dotacích s předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou. Demisi k 31. květnu předá zřejmě začátkem příštího týdne.

Babiš ve středu avizoval, že při případné schůzce prezidenta vyzve, ať ho odvolá. Sám odejít odmítá, protože s důvody svého konce nesouhlasí.

Podle serveru Echo24.cz pozval Babiš zaměstnance ministerstva financí na sobotní odpoledne na farmu Čapí hnízdo na oslavu 5. výročí Nadace Agrofert. Na rozlučkové akci jim zahraje skupina Kryštof, vyplývá ze zvacího e-mailu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-3°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 11:00 -5°C

Celá předpověď