Zaorálek odmítl vyznění rozhovoru s HN, je zastáncem EU

foto Ilustrační foto - Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se ohradil proti vyznění rozhovoru, který dnes zveřejnily Hospodářské noviny (HN) a v němž mluvil mimo jiné o pohybu pracovních sil. V tiskovém prohlášení uvedl, že je zastáncem Evropské unie i volného pohybu osob, je ale podle něj třeba řešit hospodářské nerovnosti mezi státy, které oslabují důvěru v EU. HN podle něj jeho vyjádření vytrhly z kontextu. Vyjádření listu ČTK zjišťuje.

"Důrazně se ohrazuji proti titulku 'Omezme volný pohyb v unii'. Je naprosto zavádějící. Nikdy jsem neřekl, že bychom měli obnovovat hranice. Šlo o tvrzení týkající se pracovních sil, ne běžného pohybu občanů," uvedl Zaorálek.

Ve zveřejněném rozhovoru v souvislosti s britským rozhodnutím opustit EU řekl, že k němu patrně přispěla i skutečnost, že v zemi byly dva miliony cizinců, kteří brali Britům práci a pobírali sociální dávky.

"Poukazoval jsem jen na to, že musíme rozumně regulovat pohyb pracovní síly, bojovat proti politice levné práce. Volný pohyb osob je základem EU, musíme se ale zamyslet, jak regulovat pracovní trh, jak bojovat proti sociálnímu dumpingu, aby jednotný trh nešel proti občanům EU," uvedl Zaorálek v tiskovém prohlášení.

"Nejsem paušálně proti pracovní migraci. Příkladem toho je Ukrajina - nabízíme programy pro zaměstnání kvalifikovaných pracovníků, kteří budou mít garantovanou běžnou mzdu v oboru. Jsem však proti dovozu levné pracovní síly, proti zaměstnávání přes agentury, které vykořisťují zaměstnance z východu. Jsme proti takové pracovní migraci, která snižuje cenu práce a vytváří sociální problémy v místech, kde se pracující cizinci koncentrují," uvedl Zaorálek.

Ministr rovněž napsal, že chce otevřít diskusi o tom, zda je dlouhodobě udržitelné, aby si stát nemohl stanovit upřesňující podmínky pro regulaci zaměstnávání občanů jiných zemí EU. Podle něj to ale neznamená, že by vláda nějak měnila své zahraničněpolitické priority. Kabinet v minulosti zdůrazňoval, že čeští občané žijící v Británii musí mít i po brexitu stejné podmínky jako dosud.

Zaorálek také uvedl, že chce reformu EU, aby bylo možné zachovat hospodářský růst i současné svobody. "EU je pro nás jako pro ČR životní nutnost, jen bilaterální vztahy by pro nás byly nevýhodné," zdůraznil ministr.

HN: Zaorálek se obává rozpadu EU, měla by se poučit z brexitu

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se obává rozpadu Evropské unie, pokud sama neudělá zásadní změnu a nebude více naslouchat občanům. Rozhodnutí Britů pro brexit chápe, EU by se z něj prý měla poučit a neopakovat stejné chyby. Jako problematickou vidí zásadu volného pohybu lidí. Kritizuje také předsedu Evropské komise Jean-Claude Junckera, který prý není ochoten navštívit členské státy a bavit se o problémech. Zaorálek to řekl Hospodářským novinám (HN).

"My sice mluvíme o tom, že musíme respektovat volnost pohybu a další věci, kvůli kterým se budeme chtít obrazně řečeno ukřižovat, ale výsledek bude ten, že se kvůli těmto zásadám může unie rozpadat," uvedl ministr. Evropa podle něj nemá nástroje, kterými by veřejnost přesvědčila, že je funkčním a efektivním spolkem.

Zaorálek by hledal kompromis v principech EU. Stát prý existuje proto, aby zajistil bezpečnost a měl kontrolu nad tím, kdo do země přichází. "A dnes vám občané neuznávají to, že nějaká síla mimo tento stát bude něco diktovat. U nás je podobná situace. Lidé si myslí, že nám nikdo nemůže předepisovat, koho máme mít v naší zemi, a my vůli lidí musíme respektovat," řekl ministr.

České úřady by podle něj měly dbát na to, aby do země přicházeli kvalifikovaní pracovníci. Nechce opakovat případy Německa nebo Nizozemska, kde se vytvářejí problémové komunity. Chápe také britské rozhodnutí pro brexit. "Když vám přijdou dva miliony lidí z Východu, kteří vám berou práci, sociální dávky a řadu dalších věcí, tisíckrát můžete vlastní občany přesvědčovat, ať si na to zvyknou. Oni to nevezmou, protože jste to prostě přepískli a neřekli jim pravdu," uvedl.

Junckera kritizuje kvůli neochotě bavit se například o problémech mezi východem a západem unie: "Mně vadí, že máme předsedu komise, který má na telefonu šest reprezentantů zakládajících států a do východní Evropy přijede pouze tehdy, když má Slovensko předsednictví. To je špatné," podotkl Zaorálek.

Rozpad unie si ale nepřeje, Česko by se naopak mělo podle něj podílet na jejím formování. Nyní prý hrozí, že by se ČR nemusela účastnit rozhodování o zásadních otázkách EU.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

0°C

Dnes je pondělí 19. března 2018

Očekáváme v 7:00 -8°C

Celá předpověď