Základní část extraligy: kralování Liberce a divácký rekord

foto Utkání 52. kola hokejové extraligy: Mountfield Hradec Králové - HC Dynamo Pardubice, 4. března v Hradci Králové. Hradečtí fanoušci.

Praha - Základní část hokejové extraligy, která se v této sezoně těšila rekordnímu zájmu diváků, se nesla ve znamení suverénního kralování Liberce. Bílí Tygři vytvořili nové rekordy se 118 body i 41 výhrami. Naopak pád zaznamenal mistrovský Litvínov, který čeká ve skupině o 11.-14. místo tuhý boj o únik baráži o udržení. Novými maximy nejvyšší soutěže je celkový počet 1,967.712 diváků, tedy v průměru 5406 na zápas, i 21.500 příznivců na duelu Komety Brno se Spartou pod širým nebem.

"Návštěvy jsou úžasné. Až se někdy divím, že ta návštěvnost jde pořád ještě nahoru. Významně se nám zvedá návštěvnost i v první lize. Hokej je fenomén, lidé ho milují," řekl ČTK šéf českého hokeje Tomáš Král.

Návštěvnost překonala dosavadní maximum bylo ze sezony 2009/10, kdy na 364 utkání zavítalo 1,907.449 fanoušků, tehdy v průměru 5240 na zápas. "Čím to je? Je to jedno k druhému. Soutěž běží bez excesů, nepochybně oživilo to prostředí loňské MS, které navnadilo lidi na hokej a ti pak chodili i na extraligu. Nezklamaly tradiční návštěvnické bašty, významně přispěl a ještě přispěje přechod Sparty do O2 areny," vypočítal Král.

Kometa se i díky Hokejovým hrám může pochlubit nejvyšším diváckým průměrem u domácích zápasů, předčila neochvějnou baštu posledních let Pardubice. Brňané pod širým nebem nejprve 3. ledna před 18.514 diváky přivítali Plzeň, o pět dní později si pak proti Spartě mohli všichni aktéři vychutnat utkání s diváckým rekordem v historii českého hokeje - bitvu s rivalem vidělo za Lužánkami 21.500 diváků.

Výbornými výkony lákaly do hledišť vítěz základní části Liberec i druhá Sparta, jež se i díky skvělé péči o fanoušky vypořádala nad očekávání dobře se stěhováním z Tipsport Arény. Brno v lednu uspořádalo povedené Hokejové hry pod širým nebem. A další příznivce přilákala hokejová horečka po mistrovstvím světa v Praze a Ostravě.

Radost měli především příznivci Liberce. V létě posílený tým o útočníky Michala Řepíka, Michala Birnera či obránce Martina Ševce ovládl soutěž o osm bodů před Spartou. Vyšvihl se zpět mezi elitní týmy po třech nepodařených sezonách (2012/13 - baráž, 2013/14 - 9. místo, 2014/15 - 12. místo). Třetí Hradec Králové ztrácel na Bílé Tygry dokonce 30 bodů.

S velkými těžkostmi dosáhly alespoň na předkolo loňský finalista Třinec a také další předsezonní adept na titul Brno. Oba ale mají ještě stále šanci zachránit sezonu povedenými vystoupeními ve vyřazovacích bojích.

S omlazeným kádrem si vedla velmi dobře Plzeň, poprvé dosáhla na přímý postup do čtvrtfinále Mladá Boleslav, která jako kdyby čerpala energii z loňské účasti v play off, kde po úspěšně zvládnutém předkole hodně potrápila Třinec. Překvapením byla konečná pozice v první šestce také v případě Olomouce, která přitom loni hájila extraligu v baráži.

Po velmi špatném úvodu a pouhých třech výhrách za prvních 14 zápasů se až na sedmou příčku vytáhl Zlín. Ambiciózní nováček Chomutov dlouho bojoval o šestku a může se těšit na předkolo.

To se naopak nedá říci o obhájci titulu Litvínovu. Kombinace dlouhých oslav prvního titulu s odchodem několika klíčových postav mistrovského tažení Pavla Francouze, Martina Ručinského či Jakuba Petružálka se ukázala jako nestravitelná. Sami hráči s odstupem přiznali, že na sezonu nebyli dobře připraveni.

Hodně dlužny zůstaly své pověsti Pardubice, stejně tak musí jen do skupiny o 11. až 14. místo i Vítkovice, které jistě pomýšlely výše, a Karlovy Vary.

"Jsem hrozně rád, že soutěž probíhá - alespoň zatím - bez jakýchkoliv excesů, všechno šlape výborně a myslím, že to je velká zásluha vedení extraligy v čele s Pepou Řezníčkem. Před pár dny se stala také velmi významná věc v podobě stabilizace marketingového partnera, což znamenalo velké uklidnění," připomněl Král převzetí společnosti BPA Tipsportem. "Mám radost z toho, že úroveň soutěže je podle mého názoru hodně vysoká, teď nám to graduje a těším se na play off," pochvaloval si Král.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je pondělí 20. února 2017

Očekáváme v 4:00 3°C

Celá předpověď