Zakladatelka fondu Rozum a cit: Změna péče o děti trvá dlouho

foto Oko, dítě, dětské, pastelky, barvy - ilustrační foto.

Praha - Zakladatelka nadačního fondu Rozum a cit Jaroslava Máliková vítá, že vláda na konci listopadu schválila návrh změn péče o ohrožené děti. Upřednostňuje umísťování do náhradních rodin před ústavní péči a deklaruje cíl sjednotit péči o ohrožené děti pod jeden resort. Postup změn je ale zdlouhavý a za zbytkem Evropy Česko zaostává, doplnila zakladatelka fondu, který 20 let pomáhá náhradním rodinám.

I když současná vláda pravděpodobně nestihne prosadit změnu zákonů, které by navrhované změny uvedly do praxe, považuje Máliková schválení záměru za důležité. "Je to nějaká deklarace politických zájmů," poznamenala na dnešní tiskové konferenci k 20 letům fungování nadačního fondu Rozum a cit. Nevylučuje ale, že změna vlády po volbách na podzim 2017 může přinést krok zpátky.

Jednou z navrhovaných změn je zákaz umísťování dětí mladších sedmi let do ústavů. Starat by se o ně měli dočasní pěstouni. "Institut péče na přechodnou dobu umožňuje zejména malým dětem vyrůstat v rodinném zázemí. Jde hlavně o navázání vazby k jednomu člověku," poznamenala Máliková.

Kvůli pomoci pěstounům fond před dvaceti lety vznikl. "Dvacet let se snažíme o to, aby co nejméně děti vyrůstalo v ústavech a co nejvíce dětí prožívalo své dětství v pěstounské péči," řekla současná ředitelka fondu Marie Řezníková.

Fond ve více než třech tisícovkách projektů pomohl asi 4500 dětem. Pěstounským rodinám přispívá na vzdělávání i volnočasové aktivity dětí nebo kompenzační a zdravotnické pomůcky pro handicapované děti, které jsou v pěstounské péči poměrně často. Spolufinancuje také nábytek a oblečení pro děti, které pěstouni převzali z dětského domova.

V pěstounské péči je nyní asi 13.000 dětí, uvedla Řezníková. V šedesáti procentech případů jsou svěřeny příbuzným, nejčastěji prarodičům. Také těm fond poskytuje podporu. "Mnohdy se prarodiče musejí rozhodnout velmi rychle. Stojí před rozhodnutím, zda dítě dají do ústavu, nebo se stanou pěstouny," řekla Řezníková. Situaci prarodičů ztěžuje, že jsou mnohdy v důchodovém věku a mívají zdravotní problémy, doplnila.

Nadační fond pravidelně dvakrát ročně pořádá setkání pěstounských rodin v Praze. Jednou za rok se rodiny scházejí v Moravském krasu. Mohou sdílet své zkušenosti a vzájemně si poradit. V roce 2000 byl založen spolek Rozum a cit, který nabízí poradenství a vzdělávání pro pěstouny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je pátek 20. října 2017

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď