Za napadení policisty uložil soud levicové aktivistce podmínku

foto Levicová aktivistka Kateřina Krejčová u soudu.

Praha - Levicovou aktivistku Kateřinu Krejčovou dnes Obvodní soud pro Prahu 1 znovu potrestal měsíční podmínkou s ročním odkladem za to, že na předloňské demonstraci, která se snažila zabránit pochodu odpůrců migrace, napadla policistu. Krejčová podle spisu nalehla policistovi na záda a trhla mu ramenem, když zakročil proti jejímu příteli. Aktivistka se proti verdiktu na místě odvolala, případem se proto bude zabývat ještě odvolací pražský městský soud.

Stejný trest obvodní soud Krejčové uložil i loni, odvolací ji následně obžaloby zprostil. Proti pravomocnému rozsudku podal státní zástupce dovolání, kterému vyhověl Nejvyšší soud. V rozhodnutí tehdy uvedl, že jednání aktivistky teoreticky nemuselo být trestným činem, nelze je ale bagatelizovat natolik, aby neskončilo ani přestupkovým řízením. Podle soudkyně Edity Beranové se ale čin z hlediska intenzity pohyboval těsně nad hranicí přestupku a přečinu. I proto zvolila nejnižší možný trest, řekla.

Krejčovou dnešní rozhodnutí nepřekvapilo. "Pochopila jsem, že v téhle kauze vůbec nejde o mě, o moji osobu. Má to být exemplární potrestání a je to příklad toho, jakým způsobem se tady snaží moc, která autoritu a úctu nemá, tu úctu a autoritu formou represe vynutit," řekla po skončení jednání novinářům.

Incident se odehrál v červenci 2015, kdy v centru Prahy protestovalo několik set lidí proti imigraci a uprchlickým kvótám. Někteří z účastníků tehdy nesli makety šibenic s nápisem Za vlastizradu, které se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Policisté zasáhli proti Krejčové a dalším aktivistům, kteří chtěli průvod demonstrantů zablokovat.

Aktivistka podle obžaloby napadla policistu poté, co na zemi zaklekl jejího přítele. Krejčová policistovi podle spisu nalehla na záda a trhla mu ramenem, policista si později stěžoval na bolest. Kvůli pohmoždění kloubu byl týden na neschopence.

Podle obhájce Pavla Uhla se Krejčová dotkla zasahujícího policisty až ve chvíli, kdy ji uchopil druhý policista. Tím ji podle něho vyvedl z rovnováhy, a proto žena na policistu nalehla. V závěrečné řeči obhájce zopakoval, že zákrok policie proti demonstrantům nebyl přiměřený, a Krejčová se proto mohla domnívat, že je nezákonný. Státní zástupkyně však trvala na tom, že Krejčová policistu zranila. Na záběrech z incidentu je podle ní vidět, jak policistovi ramenem "zapáčila".

Krejčová kvůli postupu policie při demonstraci podala správní žalobu na policii, soudy jí však za pravdu nedaly. Městský soud v Praze loni dospěl k závěru, že shromáždění nikdo nerozpustil, policie totiž zakročila jen proti několika lidem sedícím na zemi. Nejvyšší správní soud rozhodnutí potvrdil. Uhl pak ČTK řekl, že rozsudek je v rozporu s ústavním pořádkem a že Krejčová proti němu podá ústavní stížnost.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je pondělí 22. ledna 2018

Očekáváme v 5:00 -2°C

Celá předpověď