Z Přerova odletěly vrtulníky, uzavřely tak historii základny

23. základna vrtulníkového letectva v Přerově se 24. září rozloučila s posledními devíti dopravními vrtulníky Mi-171 Š. Stroje přeletěly na 22. základnu letectva v Náměšti nad Oslavou. Změny v letectvu Armády ČR zahrnují sloučení 23. základny vrtulníkového letectva s 22. základnou letectva. Od 1. prosince vznikne 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou.

vydáno: 24.09.2013, 12:26 | aktualizace: 24.09.2013 12:32

Přerov - Symbolickým odletem devíti vrtulníků Mi-171Š se dnes uzavřela kapitola historie přerovské vrtulníkové základny. Stroje se rozloučily hromadným přeletem nad okolními obcemi a zamířily na své nové působiště do Náměště nad Oslavou. Následovat je budou postupně i vojáci a všechen vojenský materiál, základna se definitivně uzavře na konci roku. O jejím zrušením rozhodlo kvůli úsporám ministerstvo obrany. Základna donedávna zaměstnávala přes 700 vojáků a civilních zaměstnanců, řada z nich si našla práci u dalších útvarů.

Reklama

Přelet strojů vzbudil velkou pozornost. Například v Přerově se lidé zastavovali a zvedali hlavy k obloze. "Tím, že vrtulníky odletěly, přestává být základna plnohodnotnou vrtulníkovou základnou. Brali jsme to jako symbolické ukončení. Informoval jsem starosty okolních obcí a požádal jsem je, zda bychom se mohli rozloučit průletem v této formaci ve výšce 150 metrů. Všichni starostové s tím souhlasili," řekl dnes ČTK zastupující velitel základny Michal Kytlica.

Zrušení základny pocítí z okolních obcí nejvíce Bochoř na Přerovsku. "Je to z historického hlediska škoda, vadí mi, že je to politické rozhodnutí. Poznají to i zdejší občané a obchodníci, byla to určitá kupní síla. Navíc spolupráce s armádou byla na vynikající úrovni. Když jsme potřebovali, tak nám pomohli," řekl dnes ČTK starosta obce Ivan Michna.

Po odletu vrtulníků čeká základnu postupné stěhování. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové bude letecký provoz na základně v Přerově ukončen k 1. říjnu 2013. "Následně bude pokračovat stěhování potřebného materiálu jak k 22. základně letectva, tak k dalším útvarům a zařízením armády. Zároveň bude pokračovat i postupné předávání prostorů základny Leteckým opravnám Malešice," řekla ČTK Růžičková. Doplnila, že základna v současné podobě bude zrušena 31. prosince.

Postupně odcházejí i lidé. Podle Růžičkové pracuje na letecké základně 570 vojáků a 119 občanských zaměstnanců, téměř dvě třetiny vojáků z Přerova už nalezly uplatnění, a to jak u nové vrtulníkové základny, tak u jiných útvarů. "Jsou po celé republice, jsou v Praze, u pozemních sil či na jiných letištích," uvedl Kytlica s tím, že konečná čísla zatím armáda nemá.

Přesun přerovské vrtulníkové základny do Náměště nad Oslavou oznámilo ministerstvo obrany loni v prosinci. O stěhování 23. základny vrtulníkového letectva Edvarda Beneše s mnohaletou tradicí se však mluvilo několik měsíců, se zrušením nejméně jednoho vojenského letiště počítala Bílá kniha ministerstva obrany. Letiště v Přerově bude využívat pro svoji činnost státní podnik LOM (dříve Letecké opravny Malešice).

Autor:
www.ctk.cz

Zpět
Další články k tématu: , , ,
sms e-mail Newsmarket ČTK Výběr zpráv e-mailem a SMS Newsmarket ČTK

Diskuse k článku

25.09.2013 11:33
***: *** OBSAH TOHOTO PŘÍSPĚVKU VYMAZALA REDAKCE ***...
25.09.2013 10:03
pepa: Armáda,to jsou posádky a také peníze,zaměstnanost...
24.09.2013 15:28
Eman3: a elitní bígoši v Prostějově budou vrtulníky...
24.09.2013 15:05
bajaja: joo Vondra... chi...
24.09.2013 14:51
optimista: otevři si obchod a přijde ti kupní síla....


Reklama

Anketa

Věříte tomu, že Rusko nezasahuje do dění na Ukrajině? (zpráva)

34% Ano
66% Ne
Počet hlasujících: 5209
Dnes je 20.4.2014, svátek má Marcela
Reklama
Reklama
Deset let v EU
Deset let v EU

Není důvod slavit 10 let členství v EU, míní Klaus

Ukrajinská krize
Ukrajinská krize

Východ Ukrajiny odmítá respektovat dohodu ze Ženevy
Fotogalerie

Velikost textu: a a A