Z Bajkonuru odstartovala loď s novou posádkou pro ISS

foto Kosmonauti Shane Kimbrough z USA, uprostřed, a Rusové Sergej Ryžikov, dole, a Andrej Borisenko u lodi Sojuz MS-02 před odletem na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Bajkonur (Kazachstán) - Z kosmodromu Bajkonur v Kazachástnu dnes odstartovala ruská vesmírná loď s tříčlennou posádkou. Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) má dopravit Rusy Sergeje Ryžikova a Andreje Borisenka a Američana Shanea Kimbrougha, kteří nahradí tři ze šesti členů stávající posádky. Na ISS by měli strávit pět měsíců.

Kosmonauti Shane Kimbrough z USA, vlevo, a Rusové Sergej Ryžikov, uprostřed, a Andrej Borisenko kráčí k lodi Sojuz MS-02 před odletem na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS)."Nosná raketa s vesmírnou lodí odstartovala úspěšně," konstatovala televize Rossija 24, která start vysílala v přímém přenosu.

Start lodi Sojuz MS-02 byl původně plánovaný na 23. září, z technických důvodů byl však odložen, a to nejprve na 1. listopad. K nouzovému kroku přiměl Rusko test lodi na kosmodromu, při kterém vyšly najevo blíže neupřesněné problémy. Tento měsíc ale ruská vesmírná agentura Roskosmos uvedla, že problémy během testování způsobil kabel k přistávacímu systému a že testy zopakovala. Roskosmos poté oznámil nové datum startu.

Start lodi Sojuz MS-2.Let k ISS tentokráte nepotrvá obvyklých šest hodin, ale dva dny. K ISS se má připojit minutu před pátečním polednem (podle SELČ). Během letu se mají prověřit systémy nového modelu lodě Sojuz; zkratka MS v jejím názvu znamená "modernizované systémy", vychází ale z předchozí řady Sojuz TMA-M. Historie lodí Sojuz sahá až do 60. let minulého století.

Kromě kosmonautů a astronauta se na lodi podle agentury TASS rovněž nachází kousek ostatků jednoho z nejuctívanějších pravoslavných svatých, mnicha a mystika Serafima Sarovského. Po návratu z vesmíru budou uloženy v chrámu ve Hvězdném městečku u Moskvy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2017

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď