V Londýně najela dodávka do muslimů, jeden člověk zemřel

foto Záchranáři na místě útoku v městské části Finsbury Park na severu Londýna, kde dodávka najela do chodců u londýnské mešity.

Londýn - Nedaleko mešity v severolondýnské čtvrti Finsbury Park v noci na dnešek najel muž dodávkou do skupiny muslimů. Po činu, který britská policie vyšetřuje jako "teroristický incident", zůstal na místě jeden mrtvý a deset zraněných. Policie nicméně zatím neví, zda úmrtí muže přímo souvisí s útokem. Nezná zatím ani motiv pachatele, kterého zadrželi přítomní občané a následně předali policistům. Podle policie 48letý řidič dodávky zřejmě čin spáchal sám. Britští politici útok na muslimy ostře odsoudili.

Čin, který se odehrál kolem 01:20 SELČ, britská policie podle ministryně vnitra Amber Ruddové od počátku vyšetřuje kvůli podezření ze spáchání teroristického činu. Případ převzala protiteroristická jednotka. Podle britského koordinátora boje proti terorismu Neila Basua nese útok všechny známky teroristického činu.

Mrtvý i všech deset zraněných jsou podle Basua muslimové. Dva zranění byli ošetřeni na místě, osm jich záchranáři převezli do nemocnice. Podle Basua jsou dva hospitalizovaní ve velmi vážném stavu.

Basu rovněž upozornil, že policie musí teprve zjistit, zda smrt muže na místě činu souvisí s útokem. "K útoku došlo v okamžiku, kdy muž na místě už dostával první pomoc, bohužel ten muž zemřel," uvedl Basu. "Jakékoli příčinné spojení mezi smrtí a útokem bude předmětem vyšetřování. Je příliš brzy na to říci, zda smrt byla důsledkem útoku," dodal.

Osmačtyřicetiletého řidiče dodávky policie převezla do nemocnice, kde lékaři mají vyšetřit jeho duševní stav. Kromě něj policie nikoho jiného v souvislosti s útokem nezadržela. Původní informace hovořily o tom, že pachatel poté, co najel dodávkou do davu, vystoupil a začal přítomné bodat nožem. Mluvčí protiteroristické policie ale uvedl, že nemá informace o žádných zraněních způsobených nožem.

Členové muslimské komunity si během dneška stěžovali, že "mainstreamová média" nebyla na rozdíl od dřívějších podobných činů v Británii ochotna od počátku hovořit o útoku jako o teroristickém činu.

Britská muslimská rada uvedla, že motivem útoku mohla být "nenávist vůči islámu". Podle očitých svědků křičel útočník, že chce zabít všechny muslimy. Muslimská rada proto vyzvala britské úřady k posílení bezpečnosti v okolí mešit.

Londýnský starosta Sadiq Khan ráno slíbil, že do ulic bude vysláno více policistů s cílem uklidnit obyvatele, zejména muslimy dodržující postní měsíc ramadán. "Stejně jako hrozné útoky v Manchesteru, Westminsteru a na Londýnském mostě je to také útok na všechny naše sdílené hodnoty tolerance, svobody a úcty," prohlásil.

Premiérka Theresa Mayová označila najetí automobilu do chodců za "strašný incident". Je podle svých slov v myšlenkách se zraněnými. Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že ho incident naprosto šokoval.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

25°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 11:00 23°C

Celá předpověď