Wichterleho prémii mají vědci za výzkum imunity i ekologie jezer

foto Předsedkyně Akademie věd ČR (AV ČR) Eva Zažímalová (vpředu druhá zprava) udělila 6. června v Praze Prémii Otto Wichterleho 23 mladým badatelům, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol v některém ze specializovaných pracovišť akademie.

Praha - Za výzkum fungování imunity, ekologie vodních nádrží, studii bezdomovectví i materiály pro osvětlovací techniku a další počiny dnes dostali mladí vědci prestižní Prémii Otto Wichterleho pro rok 2017. Odborná porota vybrala badatele, kterým není více než 35 let a kteří již v Akademii věd ČR dosáhli špičkových výzkumných výsledků. Celkem 23 laureátů si rozdělí více než sedm milionů korun. Ocenění převzali odpoledne od předkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové v pražské Lannově vile.

Předsedkyně Akademie věd ČR (AV ČR) Eva Zažímalová (vlevo) udělila 6. června v Praze Prémii Otto Wichterleho 23 mladým badatelům, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol v některém ze specializovaných pracovišť akademie. Vpravo oceněný Vítězslav Jarý z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Cena nese název po světově známém českém chemikovi. Uděluje se od roku 2002. Každý laureát dostane jako odměnu celkem 300.000 korun. Akademie věd jim ji vyplatí ve třech po sobě jdoucích ročních prémiích po 100.000 korunách. "Tyto peníze slouží k vaší potřebě a k podpoře vaší práce," řekla laureátům Zažímalová. Porota je letos vybírala z 33 nominovaných, které navrhly ústavy akademie.

Prémii dostal například Vítězslav Jarý, který se ve Fyzikálním ústavu věnuje optickým materiálům. Na základě svého předchozího studia dále rozvinul tematiku materiálů pro osvětlovací techniku. Spolupracuje s mnoha kolegy v České republice i v zahraničí. Je autorem a spoluautorem celkem 64 článků v renomovaných mezinárodních časopisech a čtyř národních patentů.

Další z řady oceněných Pavla Perlíková ve své práci v Ústavu organické chemie a biochemie kombinuje své znalosti z organické chemie a buněčné biologie, které obojí vystudovala. Věnuje se medicinální chemii, kde se výrazně podílela na vývoji nových sloučenin s protinádorovými účinky a popsala unikátní komplexní mechanismus účinku u jedné z nich.

Předsedkyně Akademie věd ČR (AV ČR) Eva Zažímalová (vlevo) udělila 6. června v Praze Prémii Otto Wichterleho 23 mladým badatelům, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol v některém ze specializovaných pracovišť akademie. Vpravo oceněný Peter Dráber z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

Blízko k lékařskému výzkumu má i Peter Drábek z Ústavu molekulární genetiky. Respektovaný vědec v oblasti molekulární biologie a imunologie je už nositelem Ceny Jaroslava Šterzla za nejlepší publikaci české imunologické společnosti za rok 2011. Jeho současný výzkum se zabývá studiem signalizace receptoru, který je zásadní pro dostatečnou obranu organismu před viry a bakteriemi. Při nemoci tento receptor zároveň způsobuje celou řadu autoimunitních onemocnění, jako jsou kožní nebo gastroenterické záněty a naznačuje nádorové bujení.

Za výzkum ryb byl oceněn Milan Říha z Biologického centra. Podle akademie výrazně napomohl tvorbě české metodiky hodnocení ekologického potenciálu vodních nádrží a umělých jezer. Jeho práce bude mít v budoucnosti velký vliv na zvýšení ekologické kvality stojatých povrchových vod.

Z oblasti společenských věd získala prestižní cenu například socioložka Martina Mikeszová, která se zabývá problematikou bezdomovství, sociálního vyloučení a finanční dostupnosti bydlení. Mikeszová, která svoji vědeckou práci přerušila na čtyři a půl roku, kdy pečovala o své dvě děti, se po návratu z rodičovské dovolené dokázala velmi rychle znovu zapojit do práce. Ve srovnání s jinými publikacemi mladých sociologů jsou její publikace nadprůměrně často citovány a objevili se i ve špičkových mezinárodních časopisech.

Přehled laureátů prémie Otto Wichterleho:

oblast věd o neživé přírodě:

1. Vítězslav Jarý, Fyzikální ústav AV

2. Lukáš Ondič, Fyzikální ústav AV

3. Jakub Vícha, Fyzikální ústav AV

4. Martin Doležal, Matematický ústav AV

5. Miroslav Krůs, Ústav fyziky plazmatu AV

6. Karel Žídek, Ústav fyziky plazmatu AV

oblast věd o živé přírodě:

7. Mariana Manuela Salgado da Costa Amaro, Ústav fyzikální chemie J.Heyrovského AV

8. Radek Šachl, Ústav fyzikální chemie J.Heyrovského AV

9. Libor Kobera, Ústav makromolekulární chemie AV

10. Pavla Perlíková, Ústav organické chemie a biochemie AV

11. Dmytro A. Yushchenko, Ústav organické chemie a biochemie AV

12. Soňa Legartová, Biofyzikální ústav AV

13. Lenka Polidarová, Fyziologický ústav AV

14. Vojtěch Vyklický, Fyziologický ústav AV

15. Zdeněk Kameník, Mikrobiologický ústav AV

16. Peter Dráber, Ústav molekulární genetiky AV

17. Milan Říha, Biologické centrum AV

18. Jan Hrček, Biologické centrum AV

19. Ondřej Mundrák, Botanický ústav AV

oblast humanitních a společenských věd:

20. Martina Mikeszová, Sociologický ústav AV

21. Petr Gibas, Sociologický ústav AV

22. Tomáš W. Pavlíček, Masarykův ústav a Archiv AV

23. Ansten Morch Klev, Filosofický ústav AV

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je úterý 20. února 2018

Očekáváme v 13:00 2°C

Celá předpověď