Výzkum: Dočasné umisťování k pěstounům dětem škodí

foto Děti si hrají v mateřské školce. Ilustrační foto.

Olomouc - Přechodná pěstounská péče je pro děti v mnohém riziková a na rozdíl od dlouhodobé péče má značná úskalí, zjistili psychologové z Univerzity Palackého v Olomouci. Výzkum provedli mezi 50 lidmi, kteří vyrostli v pěstounské péči. Podle autorek výzkumu jakékoli dočasné umístění ohrožuje vývoj identity dítěte a naplňování jeho psychických potřeb, mezi které patří potřeba lásky, bezpečí nebo sounáležitosti s rodinou.

Přechodnou péči, která se v Česku zavedla už v roce 2006, posílila před třemi lety novela o ochraně dětí. Upřednostnila náhradní rodinu před pobytem v ústavu. Podle Ireny Sobotkové, která je jednou z autorek výzkumu, je ale prosazování přechodné péče na úkor dlouhodobé nešťastné. Současně tvrdí, že dočasné umísťování dětí k pěstounům a následné vytržení z prostředí, kde se citově navázaly, jim škodí.

"Respondenti, kteří zažili vracení z pěstounských rodin a jiné přemísťování, byli dlouho poznamenáni nejistotou a pocitem ohrožení. Odrazilo se to negativně na jejich sebepojetí," uvedla Sobotková.

Sobotková a Veronika Očenášková provedly průzkum prostřednictvím rozhovorů s 50 lidmi, jejichž průměrný věk byl 27,5 roku, byli z šesti krajů ČR a vyrostli v dlouhodobé pěstounské péči. Ptaly se jich na biologickou rodinu, na kontakty s ní, na význam pěstounské rodiny pro jejich vývoj a z odpovědí autorky zjistily, co jim v dané situaci pomáhá a co je ohrožuje. Sobotková v této souvislosti uvedla, že všichni respondenti s odkazem na svou zkušenost by před nefunkční biologickou rodinou nebo dětským domovem dnes dali přednost dlouhodobé pěstounské péči.

Podle Sobotkové novela zákona o ochraně dětí má sice řadu pozitiv, ohledně přechodné pěstounské péče ale vznikají problémy. "Po přechodné pěstounské péči často není děti kam dát. Vyskytly se i případy, že děti byly vráceny do ústavního zařízení," doplnila Sobotková.

Pěstounská péče je formou náhradní rodinné péče a je určena dětem, které ne vlastní vinou nemohou vyrůstat v rodině. Pěstoun o dítě pečuje osobně a při péči o něj také vykonává přiměřeně práva a povinnosti rodičů. Zákonnými zástupci dítěte však zůstávají biologičtí rodiče. Uvedenou službu dítěti finančně podporuje stát.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

28°C

Dnes je pátek 23. června 2017

Očekáváme v 3:00 24°C

Celá předpověď