Výstava na Staroměstské radnici připomíná Hurvínkovu "90"

foto Na Staroměstské radnici v Praze byla 12. května zahájena výstava 90 let s Hurvínkem o divadelní cestě této populární loutky. Potrvá do 26. června.

Praha - Devadesát let trvající divadelní cestu populární loutky Hurvínka přibližuje výstava, kterou vpodvečer otevřeli v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze. Potrvá do 26. června. Koncem listopadu na ni naváže rozšířená interaktivní expozice instalovaná v Muzeu hlavního města Prahy.

"Výstava nabízí unikátní pohled do zákulisí Divadla Spejbla a Hurvínka. Seznamuje návštěvníky nejen s jubilantem Hurvínkem, ale i s jeho loutkovou rodinou a těmi, kteří divadlo tvořili a tvoří," řekla na vernisáži ČTK ředitelka této scény Helena Štáchová. Výstavní prostor je rozdělen na několik časových etap, ve kterých se představují jednotliví interpreti populární loutkové dvojice společně s dalšími tvůrci, kteří se o tak dlouhou divadelní dráhu oslavence zasloužili.

Návštěvníci si mohou prohlédnout téměř 70 loutek z bohatého divadelního fundusu, seznámí se s historií gramofonových nahrávek, které přes 85 let vznikají u Supraphonu (původně Ultraphonu) a dále například s kresbami Jiřího Trnky či Jiřího Slívy. Vystaveny jsou dokumenty, plakáty či fotografie. Zájemci si mohou prohlédnout i Hurvínka rozloženého na 15 částí.

Malí i velcí uvidí i loutky Drákuly, Napoleona, Laurela a Hardyho, draků i čertů. Hurvínkova kamarádka Mánička je tu dokonce i bez brýlí, zatímco tento "nejstarší chlapeček na světě" tu visí na laně i s činkami. V několika vydáních tu je i otecko Spejbl. Oba spolu ve 34 zemích čtyř kontinentů promluvili dvaadvaceti jazyky.

Loutku Hurvínka jako osobitou variantu Spejbla a překvapení pro profesora Josefa Skupu vytvořil řezbář Gustav Nosek. Hurvínek vstoupil poprvé na scénu 2. května 1926 v přídavku večerního představení komedie Rudolfa Nešvery Počestný dům. Stalo se tak na scéně Loutkového divadla Feriálních osad v Řemeslnické besedě v Plzni. V roce 1930 se jejich "duchovní otec" Josef Skupa rozhodl přebudovat soubor na první českou profesionální loutkovou scénu - Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Od roku 1954 začal Skupu alternovat Miloš Kirschner a navázal tak na jeho tradici, že Spejbla a Hurvínka mluví vždy stejný herec. Od roku 1974 se s ním v rolích hlavních protagonistů střídal Martin Klásek, od roku 1982 už pravidelně a po jeho smrti v červenci 1996 se stal jejich třetím "tátou".

Nahrávky Divadla S+H získaly 32 zlatých a 25 platinových desek Supraphonu. Nejprodávanějším titulem je německá nahrávka Hurvínek und Herr Spejbl zum Geburtstag, které se prodalo 101.403 kusů zvukových nosičů. Českou nahrávku Vánoční kapr u Spejblů si koupilo 92.039 zájemců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je neděle 23. dubna 2017

Očekáváme v 23:00 6°C

Celá předpověď