Výroba aut v lednu na rekordu; plány Škody na výrobu elektromobilů

foto Automobilka Škoda Auto zahájila v závodě Kvasiny na Rychnovsku sériovou výrobu SUV Kodiaq.

M. Boleslav - Tuzemská výroba osobních aut v lednu stoupla o téměř 17 procent na rekordních 130.362 vozů. Nejvíce rostla Škoda Auto, která meziročně zvýšila produkci o 22,5 procenta na 76.556 aut. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu. Škoda nastínila své plány v oblasti výroby vozidel s alternativním pohonem, v roce 2025 budou tvořil čtvrtinu produkce automobilky nebo hybridy.

U Škody se zřejmě na výrazném nárůstu projevil náběh výroby velkého SUV Kodiaq, které se začne oficiálně dodávat zákazníkům 22. února.

Nošovický Hyundai vyrobil 32.500 vozů, což představuje nárůst o 13,2 procenta a kolínská TPCA dodala na trh 21.306 aut, tedy o 3,6 procenta více, než v loňském lednu.

Produkce nákladních aut Tatra se zvýšila o 119 procent na 105 vozidel. Výroba autobusů se zvedla o devět procent na 310 vozů. Iveco vyrobilo 261 autobusů a SOR 45 vozidel. Zbytek připadá na KH Motor.

Produkce motocyklů u jediného tuzemského výrobce Jawa Moto klesla o 83 procent na 35 strojů.

Čtvrtina produkce Škody v roce 2025 budou elektromobily

Profesní odborníci jednali 16. února v Mladé Boleslavi se členy vlády o budoucnosti tuzemského automobilového průmyslu. Přítomen byl i předseda vlády Bohuslav Sobotka (vlevo) a prezident Sdružení automobilového průmyslu a člen představenstva Škody Auto Bohdan Wojnar. Asi čtvrtinu produkce Škody Auto budou v roce 2025 tvořit elektromobily nebo hybridy. Vyrábět by se měly v Mladé Boleslavi. Na setkání manažerů automobilek se zástupci vlády to uvedl předseda představenstva Škody Bernhard Maier.

Škoda již dříve oznámila, že první vůz s hybridním pohonem uvede na trh v roce 2019 a elektromobil by měl přijít vzápětí. V roce 2025 by měla mít v nabídce čtyři až pět vozů na elektrický pohon.

Prvním hybridem má být model Superb, následovat bude mimo jiné velké SUV Kodiaq, které Škoda začíná dodávat letos. Jako elektromobil se již vyrábí sesterský model Škody Citigo, Volkswagen up!, automobilka ale podle neoficiálních informací vyvine čistě na elektřinu zcela nový vůz.

Podle Petra Knapa, analytika společnosti EY, která poskytuje podnikové poradenství, nastanou v roce 2020 v EU velmi přísné restrikce v oblasti emisí a automobilky budou muset zareagovat nabídkou aut na alternativní pohon, aby se do kvót stanovených na jejich produkci vešly.

Škoda Auto do roku 2025 zdvojnásobí počet prodaných vozů na více než dva miliony ročně. Loni přitom automobilka zažila rekordní rok, když zákazníkům dodala 1,13 milionu aut.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 11. prosince 2017

Očekáváme v 23:00 5°C

Celá předpověď