Vrabcová-Nývltová trénuje a do SP se chce vrátit ve Falunu

foto Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová se 14. prosince v Brně setkala s novináři po jejím propuštění z bohunické fakultní nemocnice.

Nové Město na Moravě - Cukaly jí svaly i nervy, ale běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nýltová o víkendu v Novém Městě na Moravě ve Světovém poháru v běhu na lyžích ještě závodit nemohla. Nejlepší česká reprezentantka loňské zimy se dostala do zdravotních problémů hlavně vinou špatného stravování a místo zahájení sezony se na konci listopadu ocitla v nemocnici. Nyní už má za sebou soustředění na Kanárských ostrovech a její tělo zpracovává nové návyky.

Když přijela do Nového Města, zvažovala, že by do závodu nastoupila. "Měla jsem cukání, ale pak jsme si přeci jen řekli, že to nesmíme hlavně uspěchat," řekla novinářům v Novém Městě na Moravě devětadvacetiletá lyžařka. Její hlavní prioritou je zůstat zdravá. "Po vyšetřeních, která jsem absolvovala v tomto týdnu po návratu z Kanárů, jsou doktoři nadmíru spokojení. Snad to bude už rychlé a návrat se blíží," uvedla.

Kvůli metabolické poruše musela v listopadu vyhledat lékařskou pomoc a vynechat úvod Světového poháru a hlavně Tour de Ski, v které byla v minulé sezoně osmá. "Ale zase jsem si užila Vánoce," našla pozitivum. Po svátcích začala běhat, jezdit na kolečkových lyžích a potom odjela na soustředění do tepla. "Na Kanárech jsme naběhali velké množství kilometrů a dohnali sílu, kterou budeme muset ještě doladit," uvedla pátá žena z volné třicítky na olympijských hrách v Soči.

Uprostřed zimy byla v teple poprvé v kariéře. "Byl to velký šok, když jsme přijeli. Odjížděli jsme v zimních bundách, vystoupili jsme na letišti a tam všichni v plavkách. Ale byla to super zkušenost, něco úplně jiného. Myslím, že jsem si i hodně odpočinula," uvedla. "Ale ten návrat do těch mrazů byl také krutý," komentovala rozdíl padesáti stupňů Celsia.

V Novém Městě na Moravě si Vrabcová-Nývltová užila lyžování při tréninku a pocit, že je na cestě zpátky. "Bylo to pro mě těžké, když jsem viděla, že se všichni chystají na závod a já ne. Je to psychicky náročné. Ale musím říct, že trénink, co jsem tu absolvovala, se mi jezdil dobře. To mi to trošku vynahradilo," prohlásila.

Ještě musí dohnat kondici. "Síla pořád chybí. Nevím, jestli se to letos vůbec stihne dohnat. Ale oproti tomu, co bylo, je to výrazně lepší," řekla. Rychlejší trénink ještě nejela. "První mám dnes, chci zkusit, jak tělo zareaguje." Do Světového poháru se chce vrátit ve Falunu, kde se poběží v sobotu 13. února 5 km klasickou technikou a den poté 10 km volně s hromadným startem.

Od návratu z nemocnice si Vrabcová-Nývltová zvyká i na nové stravovací návyky. Zprvu měla jídelníček na papíře, nyní už si jídlo připravuje sama. "Mohlo by se to vrátit," upozornili ji lékaři. "Už to ale funguje dobře, i když pár věcí se ještě musí vychytat. Musím poslouchat svoje tělo. Každopádně se u mě znovu objevila touha něco dokázat, mám větší motivaci než předtím," prohlásila.

I proto jí neopustila myšlenka zúčastnit se mistrovství Evropy v atletice v Amsterodamu, jehož součástí bude nově půlmaraton, v němž díky splněnému limitu z loňska může startovat. "Doktoři nemají problém s tím, že běhám a lyžuju dohromady. Pořád to mám v sobě, nehodlám na tom rozhodně nic měnit. Chci si jen někde na jaře potvrdit výkonnost, abych tam nejela úplně mimo formu, ale splněný limit mám a ráda bych jela," ujistila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

9°C

Dnes je neděle 23. října 2016

Očekáváme v 3:00 4°C

Celá předpověď