Vojenští vyšetřovatelé havárie u Soči pracují i s verzí terorismu

foto Na snímku televize Russian Rossiya One TV Channel trosky letadla Tu-154, které se zřítilo do moře poblíž Soči.

Moskva - Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že na troskách armádního letadla, které se zřítilo u černomořského střediska Soči, nebyly nalezeny žádné známky výbuchu ani požáru. Uvedla to agentura TASS, která uspořádala tiskovou konferenci k práci vládní komise pro likvidaci následků nedělní katastrofy. Přítomný náčelník služby bezpečnosti letů vojenského letectva Sergej Bajnětov ale zároveň řekl, že vyšetřování havárie u Soči pracuje i s verzí terorismu.

"Mohlo tam být mechanické působení. Terorismus není nutně spojen s výbuchem. Proto ani jednu verzi (příčin nehody) neodmítáme," řekl Bajnětov na dotaz novináře o možnosti teroristického aktu jako příčiny havárie, při níž zahynulo všech 92 osob, které byly na palubě, většinou šlo o členy armádního uměleckého souboru Alexandrovci.

Bajnětov uvedl, že celý let stroje TU-154 před katastrofou trval zhruba 70 sekund, výška, v níž se nacházelo letadlo, byla kolem 250 metrů a rychlost činila 360-370 km/hod. Radiová výměna s věží byla mimořádně krátká, všechno bylo dostatečně standardní. "Byla tam ale jedna věta, která nasvědčuje vzniku mimořádné situace, ta trvala asi deset sekund. Nic víc nám ale neříká," sdělil Bajnětov.

Ministr dopravy Maxim Sokolov na tiskové konferenci potvrdil, že se verze teroristického aktu prověřuje, nikoliv ale jako hlavní. Dále uvedl, že stroj Tu-154 byl zcela zničen nárazem na vodní hladinu a mořské dno. Za havárií očividně byla "nesprávná funkce" techniky, prohlásil.

Analýza záznamů ze dvou "černých skříněk" havarovaného stroje pokračuje dobře a skončí tento týden, možná už v pátek. Sdělila to dnes na svém webu ruská agentura Ria Novosti s odvoláním na informaci ministerstva obrany. To zároveň ohlásilo nález velkého smotku pásky ze třetího záznamníku, ten je ale bez ochranného obalu a pravděpodobně zničený.

Stav obou dříve nalezených záznamníků - zapisovače technických parametrů i hlasových záznamů - je dobrý a jejich analýza bude dovršena v nejbližší době, možná "už zítra", řekl dnes agentuře Ria Novosti nejmenovaný zdroj z ministerstva obrany.

Potápěči dnes podle něj nalezli velké množství pásky pravděpodobně ze třetího záznamníku, který je ale mechanicky deformovaný a dlouho ležel v mořské vodě. Zdroj ruské agentury vyjádřil naději, že i přes poškození záznam bude možné aspoň částečně dešifrovat.

Třetí záznamník se nacházel v ocasní části letadla a dubluje záznamy ostatních dvou skříněk.

Všechny nalezené fragmenty havarovaného letadla Tu-154 už byly podle ministerského zdroje vyzdviženy a pátrací operace v Černém moři končí. Nalezeno bylo celkem 1800 kusů a úlomků letadla, uvedl ministerský zdroj. Objeveno bylo také 20 těl a ostatky téměř všech obětí - 239 fragmentů těl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď