Vlivní konzervativci volají po odchodu Mayové, prý i 30 poslanců

foto Britská premiérka Theresa Mayová.

Londýn - Mezi britskými konzervativci zraje spor o osud premiérky Theresy Mayové, jejíž autoritu ve středu zpochybnil nepovedený projev na stranické konferenci. Řeč negativně poznamenal žert komika, který k pódiu pronikl, opakované záchvaty kašle a také padající písmena ze sloganu v pozadí. Některé stranické autority volají po volbách nového stranického šéfa.

Mayové ve čtvrtek někteří ministři vyjádřili podporu, především ministr zahraničí Boris Johnson, ministryně vnitra Amber Ruudová nebo jejich vládní kolega Damian Green. Bývalý předseda konzervativců Grant Shapps ale dnes v rozhovoru pro BBC vyčetl Mayové, že nezvládla červnové parlamentní volby, při nichž toryové přišli o parlamentní většinu, nedokázala sjednotit svůj kabinet a vystavila se posměchu nevydařeným vystoupením na středeční konferenci.

Shapps, který stál v čele strany v letech 2012-15, se při své dnešní kritice zaštítil přesvědčením třiceti konzervativních poslanců, kteří si údajně nepřejí, aby Mayová zůstala vůdkyní strany. Mezi třicítkou je prý pět ministrů její vlády. Podle stranických stanov ale musí o vyvolání voleb požádat nejméně 48 poslanců. Shapps si proto není jist, zda je k odstranění premiérky ve straně dostatečná podpora, řekl BBC.

Mnoho konzervativců se podle agentury Reuters obává, že by nový souboj o stranické vedení konzervativce oslabil. Otevřel by zároveň možnost nových voleb, v nichž by mohl uspět šéf labouristů Jeremy Corbyn. Toho konzervativci považují za marxistu, který by Británii vystavil "socialistickým fantaziím," uvedl Reuters.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 19:00 26°C

Celá předpověď