Vláda USA nechce, aby federální soud zatím řešil migrační dekret

foto Americký prezident Donald Trump

Washington - Americké ministerstvo spravedlnosti chce, aby federální soud prozatím neřešil sporný dekret Donalda Trumpa o migraci a počkal na konec řízení u odvolacího soudu. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Odvolací soud minulý týden ve čtvrtek sice odmítl sporný dekret odblokovat, nadále ale platí lhůta, ve které má možnost verdikt přehodnotit.

Federální soud v reakci na žalobu státu Washington účinnost dekretu, který zakazuje občanům sedmi muslimských států vstup na území USA a který dočasně zmrazil americké azylové programy, předběžně zablokoval. Vláda se proto obrátila na odvolací soud, aby předběžnou blokaci zrušil, tříčlenný soudní senát to ale jednomyslným rozhodnutím odmítl učinit. Nyní ještě ale na vládní výzvu může verdikt přehodnotit, ačkoli se podle komentátorů změna rozhodnutí odvolacího soudu nečeká.

Federální soud má rozhodovat o tom, zda je Trumpův dekret v souladu s ústavou. Očekává se, že pře skončí u nejvyššího soudu USA. Ten je ale částečně ochromený, neboť je rozdělený na konzervativní a liberální křídla. Podle ústavy má mít devět členů, ale po loňském úmrtí Antonina Scalii je pouze osmičlenný. Trumpův konzervativní kandidát na uvolněné deváté soudcovské křeslo Neil Gorsuch se podle CNN zřejmě své funkce nestačí ujmout včas, aby do sporu zasáhl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je pondělí 22. ledna 2018

Očekáváme v 5:00 -2°C

Celá předpověď