Vlach: Trpělivost se vyplatila, sezona dopadla dobře

foto Ilustrační foto - Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 4. zápas: PSG Zlín - HC Sparta Praha, 21. března ve Zlíně. Zlínský trenér Rostislav Vlach (vpravo).

Praha - Pro hokejisty Zlína podruhé za sebou skončila extraligová sezona ve čtvrtfinále play off. Zatímco před rokem mluvil kouč Rostislav Vlach o zklamání, letos byl spíš spokojený. Berani totiž opět nezvládli první polovinu sezony a ještě v listopadu byli v tabulce poslední. Nakonec ale postoupili do vyřazovacích bojů, v předkole play off vyřadili ambiciózní Třinec a až poté je zastavila favorizovaná Sparta.

"Myslím si, že na to, jak pro nás sezona začala, tak dopadla dobře," řekl Vlach po středeční porážce na ledě Pražanů, po které pro Zlín skončila sezona.

"Klíčovým faktorem celé série bylo třetí utkání u nás doma, kdy jsme vedli 2:1 a dostali jsme gól, který neměl být uznán. Tam se to zlomilo," poukázal Vlach na situaci, kdy Miroslav Forman v přesilové hře vyrovnal na 2:2, ale domácí reklamovali postavení Lukáše Pecha v brankovišti. Rozhodčí však po konzultaci s kolegou u videa gól uznali.

Zlín má za sebou poměrně složitou sezonu. Po skončení předešlého extraligového ročníku ukončil kariéru kapitán Petr Čajánek, poté jej nečekaně následoval ze zdravotních důvodů i Petr Leška. Tým tak přišel o dalšího lídra.

"Od začátku jsme se s tím vypořádávali. Výměna hráčů byla největší za dobu, co jsem u týmu. Odešlo šest sedm stabilnějších hráčů," podotkl Vlach, který ve Zlíně působí od ročníku 2007/08. "Měli jsme problém zapracovat nové hráče. Začátek se nám nepovedl, ale hledali jsme optimální složení mužstva a udělali několik výměn," popsal první část sezony.

Hodně důležitý byl i listopadový příchod lotyšského útočníka Robertse Bukartse, který se okamžitě začal střelecky prosazovat a stal se jednou z hlavních postav týmu. "Potřebovalo to čas," uvedl Vlach, jenž ve Zlíně začal jako hlavní kouč, poté byl tři roky asistentem Zdeňka Venery a v roce 2011 se opět stal hlavním trenérem.

Vlach si hodně cení i podpory vedení klubu, které jej při nezdarech v první polovině sezony podpořilo. "Spolupráce s vedením klubu funguje. I mezi hráči a trenéry. Cítíme důvěru a víme, co čekat. I taková ta trpělivost s mužstvem tam je. Jsme rádi, že máme důvěru, a myslím, že se to vyplatilo. Mužstvo začalo šlapat i bez výměny trenérů," řekl Vlach.

Trpělivost pomohla i Petru Holíkovi, který se postupem času posunul do pozice klíčového hráče týmu a stal se tak nástupcem Čajánka nebo Lešky. "Měli jsme představu, že Petr společně s Romanem (Vlachem) by měli být do budoucna lídři mužstva. Bylo to pro ně ale těžké. Zodpovědnost a vše, co k tomu patří, bylo na začátku až nad lidské síly. Během sezony se do toho dostali a u Petra to vyvrcholilo v play off, kdy byl jasně nejlepší hráč," ocenil Vlach centra elitní formace.

Bývalý vynikající útočník, který v roce 2014 dovedl Zlín k zisku mistrovského titulu, již s předstihem podepsal s klubem novou smlouvu. Tým tak v extralize povede i nadále. A je rád, že tentokrát by tak výrazné změny v kádru neměly nastat.

"Některé klíčové hráče už máme podepsané, ale určitě chceme nějaké změny udělat v útoku i v obraně. Uvidíme, jestli se nám to podaří a dovedeme hráče, které si představujeme," dodal Vlach. Ve Zlíně budou pokračovat brankářská jednička Libor Kašík, Holík i Bukarts.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je pátek 24. února 2017

Očekáváme v 4:00 7°C

Celá předpověď