Sparta uspěla v Liberci, Zlín vyhrál nájezdy v Olomouci

foto Utkání 46. kola hokejové extraligy: HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň, 19. února v Brně. Zprava Branislav Kubka z Plzně a Jakub Koreis z Brna.

Praha - Hokejisté Sparty zvládli ve 46. kole hokejové extraligy lépe souboj prvních dvou celků tabulky, když vyhráli v Liberci 5:2 a snížili jeho náskok v čele soutěže na šest bodů. Důležitý duel v Olomouci pro sebe v dostizích o šestku rozhodl v nájezdech hostující Zlín. Mladoboleslavský zadák Marek Trončinský zaznamenal pět kanadských bodů za gól a čtyři nahrávky, královéhradeckému útočníkovi Antonínu Honejskovi stačilo pět minut a pět vteřin na hattrick.

Dvěma góly v oslabení se na úspěchu Sparty pod Ještědem podílel útočník Miroslav Forman. Pražané bodovali i ve čtvrtém vzájemném zápase s Libercem v sezoně a tři z nich vyhráli. "Klíčové bylo, že jsme zvládli hru v oslabení. Proto jsme v Liberci bodovali. Bylo to trochu vyhrocené, ale narazili na sebe dva medvědi," řekl trenér hostů Josef Jandač.

Zlín zvítězil na ledě Olomouce 2:1 po samostatných nájezdech. V boji o šestku tak osmí Berani snížili ztrátu na šesté Hanáky na čtyři body. Domácí ještě po druhé třetině vedli, ale Robert Říčka vyrovnal a nájezdy pak rozhodl Roberts Bukarts.

Situace využil i Chomutov, který má na sedmém místě o bod více než Zlín. Piráti rázně ukončili sérii deseti venkovních porážek, když vyhráli na ledě posledních Karlových Varů vysoko 6:1.

Mladá Boleslav zvítězila v Litvínově 5:4 v prodloužení. V dramatickém závěru poslal Rostislav Martynek tři minuty před sirénou domácí do vedení 4:3, ale hosté při power play ve hře šest na tři v čase 58:53 srovnali Matějem Stříteským. V prodloužení pak rozhodl Jakub Klepiš. Pod všechny góly vítězů se podepsal obránce Trončinský - jeden sám vstřelil, čtyřikrát byl v roli nahrávajícího.

"Stalo se mi to poprvé, abych měl tolik bodů v utkání, jsem za to samozřejmě rád, ale hlavní je, že jsme vyhráli. V přesilových hrách to nic nacvičeného nebylo, bylo to spíš intuitivní řešení," řekl po utkání s úsměvem Trončinský.

Hradec Králové zdolal Třinec těsně 3:2 a po šesté domácí výhře za sebou se posunul na třetí místo před Plzeň. Hattrickem zařídil vítězství Mountfieldu útočník Honejsek, který stihl třígólové představení ve druhé třetině, čímž otočil stav na 3:1. Desátí Oceláři prohráli potřetí za sebou a jejich náskok na jedenácté Vítkovice se snížil na pět bodů. "Nikdy předtím jsem nedal tři góly za pět minut, takže to byla nejlepší pětiminutovka kariéry," usmíval se po utkání Honejsek, jenž zaznamenal třetí třígólový zápas kariéry. "Dal jsem první gól, s ním přišlo i sebevědomí, potom jsem udělal kličky, které jsem si poslední zápasy nedovolil," připustil Honejsek.

Vítkovice porazily v přestřelce Pardubice 6:4 a uchovaly si naději na předkolo. "Vím, že z naší strany je to, co se tady stalo, neomluvitelné. Výsledek máme, jak k tomu došlo, to je neomluvitelné. Je nedůstojné, jak určitá skupina hráčů reprezentuje takový hokejový velkoklub jako Dynamo Pardubice," zlobil se kouč poražených Peter Draisaitl.

Ve zbývajícím duelu podlehla Kometa Brno doma Plzni 4:5 po nájezdech.

HC Vítkovice Steel - HC Dynamo Pardubice 6:4 (0:0, 1:3, 5:1)

Branky a nahrávky: 25. P. Kafka (M. Hlinka, Čerešňák), 41. Olesz (Čerešňák), 45. P. Kafka (Čerešňák, Olesz), 50. Balán (Hovorka, P. Zdráhal), 50. Štencel (Tomi), 58. Szturc (Pastor) - 28. Rapáč (Ščotka), 37. Orsava (Moňa), 39. P. Sýkora (Štajnoch), 48. Moňa (Orsava, Tomášek). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Bryška, Skopal. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:3. Diváci: 5082.

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 30. Řepík (Vampola, Birner), 37. Bakoš (Bulíř) - 10. Forman, 24. Cingel (Netík, Hlaváč), 28. Forman (Netík), 37. Buchtele (Přibyl, Čajkovský), 59. Kumstát. Rozhodčí: Pešina, Hejduk - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 10:14, navíc Lakatoš, Stránský - Hrbas, Hamilton, J. Mikuš všichni 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 7500 (vyprodáno).

HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 3:3 - 0:0)

Branky a nahrávky: 37. V. Němec (J. Káňa II), 42. L. Čermák (Dočekal), 50. Kováčik (Dočekal, R. Zohorna), 59. J. Káňa II (Kováčik) - 20. Indrák (Kracík, Kubalík), 43. Lev (T. Svoboda, Kratěna), 44. Indrák (Kracík, Kubalík), 53. Johnson (Kratěna, T. Svoboda), rozhodující sam. nájezd Johnson. Rozhodčí: R. Čech, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vylolučení: 9:9, navíc T. Svoboda (Plzeň) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 7700 (vyprodáno).

HC Olomouc - PSG Zlín 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Holec (Kucharczyk, Vyrůbalík) - 45. Říčka (P. Holík, Bukarts), rozhodující sam. nájezd Bukarts. Rozhodčí: Lacina, Souček - Kis, Lučan. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 5500.

HC Verva Litvínov - BK Mladá Boleslav 4:5 v prodloužení (0:1, 2:1, 2:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 26. Hübl (F. Pavlík, Lukeš), 30. Duda (Piroš), 41. M. Hořava (Piroš), 58. Martynek (Trávníček, R. Hanzl) - 3. D. Výborný (Trončinský, L. Pabiška), 29. Trončinský (Hyka), 53. L. Pabiška (D. Výborný, Trončinský), 59. Stříteský (Trončinský), 62. Klepiš (Trončinský). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - D. Jelínek, Zíka. Vyloučení: 7:6, navíc Frolo - Urban oba 10 min. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 5111.

Mountfield Hradec Králové - HC Oceláři Třinec 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 23. Honejsek (Dej, Bednář), 25. Honejsek (Ihnacak, Červený), 28. Honejsek (Bednář) - 18. Irgl (Dravecký, Stehlík), 41. Rákos (Plíhal). Rozhodčí: Fraňo, Horák - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. Diváci: 5187.

HC Energie Karlovy Vary - Piráti Chomutov 1:6 (0:1, 1:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 28. Sičák (Gríger) - 20. Kämpf (Hřebejk, Jánošík), 30. Pospíšil (Rutta, Červenka), 37. D. Květoň (Kämpf), 44. Ölvecký (Sklenář, Šidlík), 49. Rutta (Červenka, Tomica), 50. Račuk (Červenka, Pospíšil). Rozhodčí: R. Svoboda, Hrubý - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 8:4. Využití: 0:2. Diváci: 2864.

1. Liberec 46 27 8 3 8 153:99 100
2. Sparta Praha 46 26 5 6 9 173:120 94
3. Hradec Králové 46 22 4 6 14 128:119 80
4. Plzeň 46 21 6 4 15 146:121 79
5. Mladá Boleslav 46 19 5 8 14 133:123 75
6. Olomouc 46 18 5 9 14 102:105 73
7. Chomutov 46 19 3 7 17 117:130 70
8. Zlín 46 17 6 6 17 105:106 69