Vítěz Světového poháru Přindiš chce na MS hlavně postup do finále

foto Závody SP ve vodním slalomu, finále K1 muži 17. června v Praze. Na snímku vítěz Vít Přindiš z ČR.

Praha - Novopečený vítěz celkového hodnocení Světového poháru Vít Přindiš chce na mistrovství světa ve vodním slalomu hlavně postoupit do finále. Semifinále český kajakář považuje za nejtěžší fázi závodu, ještě náročnější než případný následný boj o medaile. Pozice lídra světových tabulek ho nesvazuje. Prskavec si před obhajobou světového titulu zvykal na nevyzpytatelný kanál v Pau. Chce se vyhnout chybě. Počítal kalorie, aby shodil váhu.

Přindiš letos vyhrál tři závody Světového poháru včetně toho pražského a jako první český kajakář v historii ovládl celkové hodnocení seriálu. Nic to ale nemění na tom, že vrcholem sezony je pro něj MS, které se uskuteční příští týden ve francouzském Pau. "Těším se na to mistrovství a to, že tam budu startovat teď jako světová jednička, je jedno. To číslo má každý nějaké na sobě a nerozhoduje to o výsledku. Ta startovní a cílová linie je pro všechny stejná," řekl novinářům.

Na světový šampionát pojede osmadvacetiletý kajakář potřetí, v letech 2010 a 2014 vypadl v semifinále. Tentokrát by chtěl dopadnout lépe. "Já bych se hrozně rád dostal do finále. Vím, že to možná zní jako nízký cíl, ale v té světové konkurenci je to finále vždycky strašně nabitý a ten krok ze semifinále do finále je hrozně těžký. Tam stačí jedna chyba a můžete být úplně mimo," podotkl.

Semifinále je pro něj mnohem psychicky náročnější než finálová jízda. "To je něco, jako když hokejisti mají to čtvrtfinále, tam se láme chleba. Buď je to dobrý mistrovství, hraje se o něco, nebo je to skoro k ničemu. Tahle to máme my v tom semifinále," řekl.

Na nevyzpytatelné trati v Pau rád trénuje, ale nerad závodí. "Hraje tam roli štěstí víc, než by podle mě mělo. Ještě uvidíme, jak se poperou stavitelé s rozestavěním branek, protože tím se to dá trošku eliminovat. A doufám, že to udělají nějak rozumně," řekl Přindiš.

Nemyslí si, že by za jeho letošními úspěchy stála nějaká radikální změna. "Já si myslím, že to postupovalo progresivně těch posledních pár let. Chvilku to zbrzdilo zranění. Loni už to bylo dobrý. Teď si myslím, že se spíš přidalo malinko toho štěstí," uvedl.

Svěřenci Milana Říhy pomáhá také velká konkurence mezi českými kajakáři. Jiří Prskavec je úřadujícím mistrem světa a bronzovým olympijským medailistou z Ria, Vavřinec Hradilek má stříbro z OH v Londýně, na špičkové úrovni závodí i Ondřej Tunka. "Já si myslím, že to je základ toho, proč je kajak teď tak vysoko v Čechách," prohlásil. Všichni se potkávají na trénincích, protože jsou členy USK Praha, i na domácích závodech. Případné domácí úspěchy pak Přindišovi dodávají sebevědomí i pro velké mezinárodní závody.

Zahraniční závodníci si na něj i na jeho krajany před MS brousí zuby. "Myslím, že na nás teď budou mít namířeno a zacíleno, aby nás porazili a ty přední pozice tentokrát obsadili oni," dodal Přindiš.

Obhájce Prskavec se chce na záludném kanálu v Pau vyhnout chybě

Světový pohár ve vodním slalomu 16. června v Praze. Při kvalifikační jízdě český kajakář Jiří Prskavec. Kajakář Jiří Prskavec si před obhajobou světového titulu zvykal na nevyzpytatelný kanál ve francouzském Pau, které bude příští týden hostit mistrovství světa. Chce se vyhnout chybě, protože právě doteky branek a jiná zaváhání ho v této sezoně připravovaly o lepší umístění. Před šampionátem počítal kalorie, aby shodil na optimální závodní váhu.

Čtyřiadvacetiletý Prskavec se před dvěma lety v Londýně stal světovým šampionem a loni v Riu získal bronzovou olympijskou medaili. Bronz přidal také na letošním evropském šampionátu v Tacenu.

V Pau strávil tréninkem víc času než v Londýně před dvěma lety, protože zdejší umělý kanál je postavený ve stylu přírodní řeky a je hodně specifický. "Ty překážky nejsou udělané klasicky z plastu, čímž dělají relativně čitelnou vodu, ale jsou tam naházené kameny, teče to strašně rychle. A v nějakých místech si dělá voda, co chce, mění se, během sekundy může být o půl metru výš," popsal Prskavec.

Při několika soustředěních strávil v Pau dohromady téměř dva měsíce. "Splnil jsem, co jsme říkali dopředu, že bude ten kanál strašně důležité najet, protože je to úplně něco jiného než to, co máme doma," řekl novinářům. Postupem času přicházel na to, kde je potřeba volit delší nájezdy do branek, než na které je zvyklý, a kde si může dovolit nájezd urychlit. "Tak od měsíce, co jsem tam strávil, jsem si říkal, že mi to tam jde, znám průjezdy, vím, jak najet jakou branku a kde vydělat," doplnil.

Byl by rád, kdyby se mu na nejdůležitějším závodě sezony podařilo zajet čistě. "Ze všech závodů, co jsem letos jel, vyplynulo, že rychlost mám dostatečnou, bohužel tam vždycky přišla nějaká lehká chybka, která mě stála vítězství. Doufám, že jsem si je vybral," poznamenal.

Před světovým šampionátem se cítí být v dobré formě také díky shození několika kilogramů na závodních 68. Letos to nešlo tak lehce jako jindy, musel počítat kalorie. "Ráno začnu stejně křupiny k snídani, normální oběd, ale na večeři vidím, jak jsem na tom. Pak se stalo, že jsem v šest večer zjistil, že už si skoro nemůžu dát tu večeři, tak jsem šel běhat, abych se mohl najíst," popsal svůj režim. V hubnutí byl úspěšný. "Jsem rád, že jsem do toho šel a jsem na váze, na níž jsem většinou byl, a letos jsem poprvé cítil, že by to klasickou cestou nemuselo jít," dodal.

Nechce, aby ho pozice úřadujícího mistra světa a držitele olympijské medaile svazovaly. "Konkurence je strašně vysoká, náš sport je nevyzpytatelný a já tam chci podat to, co umím, a předvést svoje maximum. S tím budu asi vždycky spokojený," dodal.

Vodní slalomáři nejprve pojedou o medaile v hlídkách, které jsou na programu v úterý 26. září. O den později čeká kajakáře kvalifikace, semifinále a finále jsou naplánované na pátek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 15. srpna 2018

Očekáváme v 11:00 23°C

Celá předpověď