Víkend v Praze se ponese v duchu maratonského běhu

foto Ilustrační foto - běh, maraton, maratonci, běžci.

Praha - V sobotu 8. 5. 2010 a v neděli 9.5.2010 zaplní ulice Prahy sportovci a diváci, kteří se tak zúčastní maratonského běhu ulicemi města - Volkswagen Maraton Praha.

Pouhých několik dnů před závodem Volkswagen Maraton Praha oznámila společnost Prague International Marathon spol. s.r.o. („PIM“) jména řady známých osobností, které se zúčastní nadcházejícího maratonského víkendu, ať už jako aktivní účastníci některých závodů či jako diváci, kteří přijdou podpořit běžce.

Jeden z nejznámějších českých sportovců a držitel zlaté olympijské medaile v desetiboji Roman Šebrle obuje běžecké boty jako první a poběží s maratonským ohněm na Staroměstské náměstí, kde bude oheň plát po dobu příštích pěti dní. Této ceremonie se zúčastní i další známé tváře v čele s Pavlem Bémem, primátorem hlavního města Prahy, a „matkou pražského maratonu“ Danou Zátopkovou.

Pavel Bém se maratonského víkendu zúčastní i aktivně, byť tentokrát nepoběží v hlavním závodu. V sobotu se i se svým psem zúčastní nové sportovní akce Pedigree Procházka se psy, která bude odstartována v blízkosti výstavy Marathon Sport Expo v 16:00, a v neděli v 9:00 výstřelem ze startovní pistole zahájí hlavní závod Volkswagen Maraton Praha.

Ve stejnou chvíli, kdy se na startovní čáru maratonu budou řadit někteří z nejznámějších světových atletů, jiné známé tváře se budou připravovat ke startu v závodu Volkswagen Firemní maraton (štafeta/tým), mezi nimiž nebude chybět držitelka zlaté olympijské medaile rychlobruslařka Martina Sáblíková, která zaběhne první úsek štafety jako součást týmu Asociace pro sport a fair play. Martina Sáblíková ke své účasti v závodu uvedla: „Hlavním cílem Asociace je šířit myšlenku zdravého životního stylu mezi dětmi a mladými lidmi, a protože PIM se snaží o to samé, jsem ráda, že se mohu závodu zúčastnit a tím ještě více podpořit naši společnou snahu.“

Martina Sáblíková ale nebude jedinou hvězdou zimních sportů, která se zúčastní závodu, protože PIM bude mít tu čest přivítat i další známé tváře z olympijského týmu severské kombinace, jako je Pavel Churavý, který skončil na 5. místě na olympijských hrách ve Vancouveru a celkově na 7. místě ve světovém poháru 2009/2010. Společně s ním poběží Tomáš Slavík (držitel zlaté medaile ze zimní univerziády v roce 2007), Miroslav Dvořák (mistr republiky v roce 2010) a Petr Kutal (držitel bronzové medaile ze zimní univerziády v roce 2009). Všichni čtyři se společně zúčastní závodu Volkswagen Firemní maraton jako štafeta a jsou si jisti, že si odnesou zlatou medaili.

Další známé osobnosti se zúčastní doprovodných běhů Volkswagen Rodinný Minimaraton 4,2 km a Allianz Eko Procházka 2 km, které se budou konat v neděli ráno. Jednou z hvězd, která si nenechá ujít Minimaraton, je i Katka Neumannová, a celá Prague International Marathon.

Prague International Marathon spouští aplikaci "Pražský maraton v Google street view"

Tato aplikace bude poprvé k dispozici uživatelům pro nadcházející závod Volkswagen Maraton. Aplikace nabídne uživatelům trasu maratonského běhu zobrazenou pomocí technologie Street View, která nabízí virtuální procházku v ulicích Prahy.

Jiří Nečásek, marketingový ředitel PIM, u této příležitosti uvedl: “Doufáme, že prostřednictvím této aplikace budeme schopni komukoli kdekoli na světě ukázat krásy Prahy a jak jedinečné by bylo zaběhat si v jejich ulicích. Jedná se o první případ, kdy Google v rámci této aplikace spolupracuje s organizátorem maratonu, a proto jsme velice rádi, že právě PIM může být jeho partnerem a pomůže ve vývoji této technologie.“

Aplikace „Pražský maraton v Google Street View“ (Prague Marathon in Google Street View) nabídne běžcům a fanouškům možnost prohlédnout si tratě před i v průběhu samotného závodu prostřednictvím unikátní StreetView technologie. Kliknutí myší uživateli umožní virtuálně se projít po trase ze svého domova.

Tato iniciativa navazuje na úspěšnou spolupráci PIM a Google z roku 2009, kdy obě společnosti spolupracovaly na vývoji aplikace, jež umožňuje rodinám a přátelům zúčastněných běžců, aby pomocí Map Google sledovali v reálném čase pohyb jednotlivých běžců na trati. Sami běžci si později mohli závod zpětně přehrát a porovnat si svůj výkon s přáteli a nebo nejlepšími závodníky.

Také v průběhu tréninku může být služba „Mapy Google“ prospěšná. Pomocí funkce „Moje mapy“ má každý možnost navrhnout si vlastní běžeckou trasu a posléze ji sdílet s přáteli a dokonce i změřit její délku. Aplikace „Google Street View“ je schopna simulovat skutečné okolí tratě s ohledem na rychlost bežce a umožňuje tak běžci prohlédnout si zajímavosti podél tratě. Aplikace také poskytuje podle reálných údajů výškové profily.

Aplikaci naleznete na: www.pim.cz

Během závodu: http://live-map.praguemarathon.com/
Před a po závodě: http://google-maps.praguemarathon.com/
Více informací o PIM: www.pim.cz
Více informací o službě Mapy Google a aplikacích: www.mapy.google.cz

Doprovodné akce během obou maratonských dnů

Cílem programu je nabídnout atraktivní sportovní i kulturní zábavu co nejširší veřejnosti a povzbudit sportovce, fanoušky a všechny, kteří se plánují zúčastnit zábavných rodinných akcí nebo chtějí podpořit charitu. V rámci této snahy PIM připravil pro 16. ročník závodu Volkswagen Maraton Praha celou řadu novinek, nesoutěžních běžeckých akcí a zajímavý doprovodný program.

Jednou z letošních novinek je Pedigree®, tedy procházka se psy, která se koná v sobotu 8. května ve Stromovce. PIM očekává, že se akce zúčastní až 500 psů a jejich majitelů, kteří svou účastí podpoří psí útulky. Hlavní sponzor společnost Pedigree věnuje za každého psa a jeho majitele, kteří se zúčastní této akce, 1 kg psího krmiva vybraným psím útulkům.

Pro příznivce in-line bruslení se bude v sobotu rovněž konat závod In-line Party 6,5 km, který odstartuje ve 14.00 hod. před Marathon Sport Expo, výstaviště INCHEBA Expo Praha.

Všechny hlavní závody budou odstartovány v neděli 9. května v 9:00 ze Staroměstského náměstí – Volkswagen Maraton Praha, Volkswagen Firemní Maraton (štafeta/tým) a finále Garnier Juniorského maratonu. Prvním na startu bude ale německý běžec Ralf Klug, zkušený maratonec, který se po přátelské provokaci na pozávodní Hervis 1/2Maraton Praha párty rozhodl zaběhnout celou trať maratonského závodu pozpátku! Ralf Klug odstartuje závod v 8:55. V 9.00 za ním vyběhnou elitní atleti a pak další závodníci. Jeho pokus bude sledovat komisař z agentury ‘Dobrý den’, a v případě úspěšného dokončení závodu bude jeho úspěch zanesen do České knihy rekordů.

PIM rovněž v rámci hlavního závodu vytvořil několik soutěžních podkategorií. V Praze se letos poběží 5. ročník Policejního mistrovství Evropy v maratonu, které se bude konat v rámci hlavního závodu v neděli a jehož se zúčastní 150 běžců z 26 zemí.

V letošním ročníku půjde i o možnost splnění limitu ČAS pro nadcházející Mistrovství Evropy. Mezi elitními běžci nechybí nejlepší český vytrvalec minulého desetiletí Róbert Štefko a bez šancí není ani přední česká atletka Anna Pichrtová, která se Volkswagen Maratonu Praha bude účastnit poprvé ve své bohaté běžecké kariéře (její osobní rekord je 2:32:39).

Na své si přijdou i studenti, kterým je určen Univerzitní Maraton, který je rovněž naplánován na neděli a proběhne formou štafety (3 x 10 km, 1 x 12,195 km). Tento běh je zaměřen na podporu zdravého životního stylu a jeho cílem je přispět k boji proti obezitě a jiným civilizačním chorobám.

Ihned po odstartování hlavního závodu bude na Staroměstském náměstí zahájena Allianz Eko Procházka 2 km, jejímž záměrem je upozornit na otázky životního prostředí a propagovat chůzi před jízdou autem. Krátce poté bude následovat Volkswagen Rodinný

Minimaraton 4,2 km, jehož se mají šanci zúčastnit i ti nejmenší a zároveň můžou účastníci podpořit projekt Nadace Karla Pavlíka, která v rámci tohoto závodu organizuje akci “Běh pro transplantace”.

Jiří Nečásek, marketingový ředitel PIM, okomentoval neustále rostoucí popularitu akcí Běžeckého seriálu PIM slovy: „Rozhodnutí zaběhnout maraton a příprava na něj je obrovskou výzvou. Proto se snažíme, aby Volkswagen Maratonský víkend nebyl pouze pro závodníky, ale aby si jej užili všichni, kteří se chtějí nějak zapojit nebo se přijdou podívat.“

Program Volkswagen Maratonského víkendu 8. - 9. května 2010

Sobota 8. května:

In-line Party 6,5 km
Pedigree Procházka se psy

Neděle 9. května:

Volkswagen Maraton Praha
Volkswagen Firemní Maraton (štafeta / tým)
Volkswagen Rodinný Minimaraton 4,2 km
Allianz Eko Procházka 2 km
TESCO Grand Prix Praha – sobota 11. září 2010
Tesco Běh pro život 3,8 km

Další informace naleznete na www.pim.cz.

Jitka Koubová

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je středa 20. června 2018

Očekáváme v 23:00 21°C

Celá předpověď