Více než polovina Rusů pozitivně vnímá osobnost Lenina

foto Ilustrační foto - Jako třicetiletý mladík vypadá vůdce ruské bolševické revoluce Vladimír Iljič Lenin, který je na světě právě 130 let. Na podstavci v mauzoleu na Rudém náměstí je jeho hlava nasvícena do růžova, pleť nenese nejmenší stopy po složitém preparování a zrzavý bíbr je jako od holiče.

Moskva - V Rusku se zvyšuje počet lidí, kteří pozitivně vnímají osobnost bolševického vůdce Vladimíra Iljiče Lenina v ruské historii. Podle průzkumu nestátní sociologické agentury Levada se k němu nyní kladně staví 56 procent Rusů, což je o 16 procentních bodů více než loni. Více než polovina respondentů však souhlasí s uzavřením jeho mauzolea. Skupina několika poslanců dnes v dolní parlamentní komoře předložila návrh, aby Leninovo tělo bylo pohřbeno.

Podle poslanců diskuse o uzavření mauzolea se konají periodicky už od 80. let. Zákonem tak chtějí o této otázce konečně rozhodnout. Dodávají však, že návrh nestanoví přesný termín, do kdy musí být Leninovo tělo pohřbeno.

Poslanci se opírají i o názor ruského prezidenta Vladimira Putin, který v minulosti řekl, že k této otázce je nutné přistupovat opatrně. Podle prezidenta její řešení nesmí rozdělit ruskou společnost. Autoři návrhu proto prohlašují, že zákon nemá historický, politický nebo sociální podtext.

Proti demontáži pomníků bolševického vůdce se podle průzkumu staví 79 procent Rusů, pro jsou jen čtyři procenta dotázaných. Nicméně 58 procent lidí uvedlo, že by souhlasilo s uzavřením Leninova mauzolea na Rudém náměstí v Moskvě a s pohřbením jeho těla.

Přestože se Rusové stavějí k osobnosti Lenina pozitivně, názory na bolševickou revoluci, od níž letos uplyne 100 let, se různí. Podle průzkumu, který společnost Levada provedla na začátku dubna, pozitivně úlohu bolševických revolucionářů vnímá 48 procent dotázaných. O opaku je přesvědčeno 31 procent Rusů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

1°C

Dnes je pátek 23. února 2018

Očekáváme v 17:00 -1°C

Celá předpověď