Většina krajů zajistí zvýšení mezd řidičům úpravou smluv

foto Ustavující zastupitelstvo zvolilo 22. listopadu v Karlových Varech novou hejtmankou Janu Vildumetzovou (ANO).

Karlovy Vary - Většina krajů vyřeší zvýšení mezd pro řidiče autobusů v základní dopravní obslužnosti úpravou smluv. Největší problémy mají Ústecký a Jihomoravský kraj, kde uzavřené smlouvy neumožňují dotace pro dopravce navýšit. Novinářům to dnes řekla hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO).

"Všechny kraje s dopravci jednají a snaží se to do konce jednání vyřešit, aby navýšení mohla ještě schválit zastupitelstva," uvedla Vildumetzová. Nařízení vlády, kterým se měly od 1. ledna zvednout mzdy řidičům, bude pro kraje ale znamenat, že zvýšené náklady musejí vzít z jiných položek krajských rozpočtů, například z investic, dodala hejtmanka.

"Pokud něco převede stát na kraje, tak by to měl převést i s finančními prostředky. Byli bychom velmi rádi, kdyby se nám navýšily prostředky ze Státního fondu dopravní infrastruktury," uvedla Vildumetzová, kterou čeká v pondělí jednání s vládou na téma mezd řidičů, ale i peněz pro zdravotníky nebo na opravy silnic.

Odboráři autobusových dopravců, kteří vyhlásili stávkovou pohotovost, tvrdí, že nařízení vlády a metodiky jejího zavádění jsou vágní a ve výsledku nevedly ke zvýšení mezd o tisícikoruny, ale o stovky korun. "Chceme znovu otevřít nařízení vlády, zejména metodiku, která určovala výši dorovnání mezd. Tam, kde to nejde a smlouvy jsou postaveny tak, že to neumožňují, tak smlouvy v nějakém časovém horizontu vypovědět," řekl ČTK Jiří Kuchynka, předseda Základní organizace Odborového svazu dopravy Jablonec nad Nisou.

Například v Karlovarském kraji se vedení kraje s dopravci dohodlo na zvýšení dotace pro letošní rok o 15 milionů korun. Původně měl kraj na letošní rok v rozpočtu na dotované autobusové linky 148,5 milionu korun. Zvýšení ještě musí příští týden schválit zastupitelé.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď