Veslaře přes MS děsil hurikán, doufají ve dvě medaile

foto Zleva skifaři Ondřej Synek, Miroslav Vraštil a skifařky Kristýna Fleissnerová, Lenka Antošová vystoupili 15. září v Praze na tiskové konferenci před nadcházejícím mistrovstvím světa ve veslování v americkém městě Sarasota–Bradenton.

Praha - Řádění hurikánu Irma na Floridě v minulém týdnu vyděsilo veslaře chystající se na mistrovství světa, které se od 24. září bude konat v Sarasotě. Živel ale nakonec areál v Bradentonu neponičil a tak Ondřej Synek a spol. budou ve Spojených státech podle plánu usilovat o medaile. Vedení české výpravy věří, že z vrcholné akce sezony reprezentanti přivezou dva cenné kovy.

"Třásli jsme se, jak to dopadne. Když jsme viděli záběry z Kuby a Karibiku, tak jsme si mysleli, že není možné, aby závodiště a hotely v okolí řádění hurikánu přežily. Stal se malý zázrak, hurikán zeslábl, a i když oko hurikánu letělo přímo nad závodištěm, tak podle den starých zpráv je vše v pořádku," oddechl si předseda Českého veslařského svazu Dušan Macháček na dnešní tiskové konferenci.

Podle informací organizátorů byla poničena jen okolní infrastruktura, což stihnou opravit. Program MS tak nebyl změněn ani upraven. "Obávali jsme se i případných škod na lodích, které do Ameriky putovaly přes moře v kontejneru. Vše ale dobře dopadlo a měli bychom mít na čem závodit," uvedl Macháček.

V Sarasotě se představí třináct českých veslařů v sedmi disciplínách. Hlavní hvězdou je skifař Ondřej Synek, který bude v USA obhajovat zlatou medaili z minulého světového šampionátu v roce 2015 a bude usilovat již o pátý triumf na MS v kariéře. "Výzva to samozřejmě je. V historii jich pět získali jen (Novozálanďan Mahé) Drysdale a (Němec Thomas) Lange, já mám čtyři. Mohl bych je dotáhnout. Uvidíme," řekl Synek.

Další čeští veslaři budou v Sarasotě bojovat hlavně o postup do finále. "Stejně jako v minulosti nevysíláme na mistrovství světa, které je v zámoří, tak silnou výpravu. Ale nominovali jsme závodníky s reálnými ambicemi na finálové umístění. Všechny ambice tak směřují u Ondry na medaili, u ostatních do šestého místa," uvedl Macháček pro ČTK.

Na letošním ME v Račicích se ze zisku zlatých medailí radoval i dvojskif Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová, čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Jan Hájek, Milan Viktora, Jan Vetešník, Jiří Kopáč poté skončila třetí. Právě čtyřka "bez" lehkých vah by podle Macháčka mohla být černým koněm české výpravy.

"I když je to neolympijská disciplína, tak je hodně obsazovaná. A klukům se nyní mimořádně daří. V Lucernu na posledním Světovém poháru byli třetí a i v handicapových testech, které u nás nyní jezdí, vždy vyhrají. Proto je také tipuji na medaili," řekl Macháček.

Nominace:

Muži: Ondřej Synek (skif); Jan Cincibuch (skif lehkých vah); Lukáš Helešic, Jakub Podrazil (dvojka bez kormidelníka); Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek (dvojskif lehkých vah); Jan Hájek, Milan Viktora, Jan Vetešník, Jiří Kopáč (párová čtyřka lehkých vah);

Ženy: Lucie Žabová (skif); Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová (dvojskif).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 19. června 2018

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď