Vedení F1 chce nový systém kvalifikace hned od začátku sezony

foto Závod vozů formule 1 - ilustrační foto.

Ženeva - Vedení formule 1 se rozhodlo uspíšit zavedení nového formátu kvalifikace a podle informací BBC chce vyřazovací systém nasadit hned od první Velké ceny sezony v Melbourne. Zdroj BBC prozradil, že návrh odhlasovala světová rada FIA. Ta to zatím oficiálně nepotvrdila.

Promotér seriálu Bernie Ecclestone dříve prohlásil, že změna kvalifikace může přijít kvůli přípravě potřebného softwaru nejdříve od páté Grand Prix v květnu v Barceloně. Sám ale nový koncept nepodporuje.

Na změně se už dříve dohodly strategická skupina a komise formule 1. Od nového formátu si slibují větší atraktivitu pro fanoušky až do konce kvalifikace.

Někteří jezdci se ale obávají toho, že systém bude pro diváky nepřehledný. O pořadí na startu Velkých cen se bude nově rozhodovat po způsobu vyřazovacího závodu, z něhož v devadesátisekundových intervalech odpadne vždy nejpomalejší jezdec.

Kvalifikace bude dál rozdělena do tří částí. V té první bude ve hře všech 22 jezdců, ale po uplynutí sedmi minut a pak po každých 90 sekundách vždy nejpomalejší účastník odpadne. A to do té doby, než zbude 15 vozů. Mezi těmi se pak po pauze stejným způsobem rozhodne o osmi finalistech, eliminace ale začne už od šesté minuty. V závěrečné sekci pro osm nejlepších nastane vylučovací fáze po pěti minutách a potrvá do úplného rozhodnutí.

V současnosti v kvalifikaci rozhodují o pořadí až konečné časy. Silné stáje tak mnohdy šetří pneumatiky a vozy tím, že se o rychlá kola pokoušejí až v závěru jednotlivých částí kvalifikace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je pondělí 20. února 2017

Očekáváme v 4:00 3°C

Celá předpověď