Vědci z Č. Budějovic získali grant na výzkum mořského prvoka

foto Moře - oceán - ilustrační foto.

České Budějovice - Českobudějovičtí parazitologové získali na výzkum mořského prvoka grant téměř osmi milionů korun od soukromé americké nadace. Pokračují tak v projektu, jehož cílem je vytvořit nový experimentální model mořského prvoka. Výzkum vede tým Julia Lukeše z Biologického centra Akademie věd ČR a grant jej bude podporovat dva roky. Novinářům to řekla Daniela Procházková z biologického centra.

Lukešův tým bude zkoumat mořského bičíkovce Diplonema. "Musíme být schopni měnit genetickou informaci Diplonemy, vkládat, vypínat a upravovat geny, aby byla atraktivní pro další výzkum," řekl Lukeš. Tento postup umožní molekulárním biologům spojovat specifické geny s chováním buněk nebo určovat, jak se mikroorganismy vzájemně ovlivňují a působí na celý ekosystém oceánů.

Diplonema tvoří významnou součást mořského planktonu, který je podle vědců nesmírně důležitý. Plankton totiž produkuje polovinu kyslíku na planetě a navíc odstraňuje množství oxidu uhličitého i skleníkových plynů. Diplonemy patří mezi druhově nejbohatší a nejpočetnější skupiny mořského mikrosvěta. "Nevíme, jestli žijí volně, paraziticky nebo jako komenzálové, nevíme, čím se živí, ale ukázali jsme, že jsou klíčovými hráči oceánů. Abychom pochopili jejich roli, musíme studovat jejich metabolismus a geny," uvedl.

Lukešův tým bude na projektu spolupracovat se dvěma univerzitními laboratořemi z Kanady.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je středa 22. srpna 2018

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď