V nominaci hokejistů na SP jsou tři nováčci a dva hráči z KHL

foto Nastupující trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač oznámil 2. března v Praze šestnáctičlennou nominaci týmu na zářijový Světový pohár.

Praha - Tři nováčky a dva hráče z Kontinentální ligy zařadil trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač do šestnáctičlenné úvodní nominace na podzimní Světový pohár v Torontu. První pozvánky do národního týmu se dočkali brankář Michal Neuvirth z Philadelphie, obránce Andrej Šustr z Tampy Bay a útočník David Pastrňák z Bostonu. Podle předpokladů chybí čtyřiačtyřicetiletý Jaromír Jágr z Floridy, s kterým bude vedení národního týmu dále jednat.

"U Jardy Jágra jsme dopředu říkali, že v první nominaci nebude. Mluvil s ním (generální manažer) Martin Ručinský. Všichni víme, jak Jarda hraje, a budeme čekat na jeho rozhodnutí," řekl Jandač na tiskové konferenci v Praze.

Jágr po loňském mistrovství světa v Praze ohlásil konec reprezentační kariéry, ale jeho start na SP je stále otevřený. Do 1. června, kdy se uzavře celý třiadvacetičlenný kádr, Jandač se svými spolupracovníky doplní ještě sedmičku hráčů do pole.

Ručinský s olympijským vítězem z Nagana a dvojnásobným mistrem světa Jágrem, který stejně jako on startoval na obou Světových pohárech (1996 a 2004) i na Kanadském poháru (1991), mluvil na inspekční cestě v zámoří telefonicky. "Neřekl ani ne, ani jo. Probírali jsme to a shodli jsme se, že to teď necháme být, ať se soustředí na play off. Promluvíme si o tom po sezoně. Nijak jsem ho nepřemlouval, sám vím, že to není příjemné," prohlásil Ručinský.

Do kádru byli rovnou zařazeni všichni tři gólmani - spolu s Neuvirthem jsou to Petr Mrázek z Detroitu a Ondřej Pavelec z Winnipegu. "Vzali jsme tři brankáře, kteří jsou zvyklí chytat v NHL. Ondra byl teď zraněný, ale chytají všichni, tím jsme si ušetřili pozici do pole. Udělali to tak i Rusové a myslím, že to tak budou mít i Američané," prohlásil Jandač.

Vedle čtrnáctky nominovaných z NHL se dostali do výběru také bek Michal Kempný s útočníkem Vladimírem Sobotkou z ruského Omsku, kteří budou zřejmě jedinými nominovanými hráči z Evropy mezi úvodními šestnáctkami vyvolených všech účastníků turnaje.

V týmu jsou dále čtyři beci a devět útočníků. V obraně jsou vedle Šustra a Kempného zkušený Roman Polák ze San Jose a Radko Gudas z Philadelphie, který má na kontě tři starty z olympijských her 2014 v Soči. Do úvodního výběru nebyli zařazeni zkušení beci Marek Židlický z New York Islanders, Zbyněk Michálek z Arizony či Michal Rozsíval z Chicaga.

"Nominovali jsme obránce, kteří patří k nejvytěžovanějším. Kempného jsme volili proto, že máme obránců na levé straně minimum. U Marka Židlického chceme také ušetřit čas na rozhodnutí, uvidíme, jak to s ním bude. I proto jsme zvolili tři brankáře, když jsme se na poslední chvíli dozvěděli, že je to možné," podotkl Jandač na adresu účastníka minulého Světového poháru Židlického, u něhož není vyloučen ani konec kariéry.

V útoku se vedle hvězd Davida Krejčího z Bostonu, Jakuba Voráčka z Philadelphie či Tomáše Plekance z Montrealu i dalších zkušených reprezentantů Michaela Frolíka z Calgary, Martina Hanzala z Arizony a Tomáše Hertla ze San Jose dostal do týmu i Ondřej Palát z Tampy Bay, který má také tři starty z předloňské olympiády.

Chybějí například Jiří Hudler, nová posila Floridy, Radim Vrbata z Vancouveru, Aleš Hemský z Dallasu nebo Milan Michálek z Toronta, který je zraněný. "Chtěli jsme dát prostor mladším hráčům, protože je začátek sezony, ale nezavrhoval bych zkušené borce, kteří tam nejsou. Potřebujeme je mít ale jasně dané na určité pozice. U mladších jsme přesvědčení, že jsou schopní tou sestavou třeba i cestovat," dodal Jandač.

Světový pohár se bude hrát od 17. září do 1. října a Češi se v základní skupině A utkají s Kanadou (18. září ve 2:00 SEČ), s Týmem Evropy (19. září v 21:00 SEČ) a Spojenými státy americkými (23. září ve 2:00 SEČ). Před turnajem se utkají 8. a 10 září s Ruskem v Petrohradu a v Praze a generálkou bude ve středu 14. září duel v Pittsburghu proti Týmu Severní Ameriky. Poprvé se tým sejde 4. září v Praze.

Nominace českých hokejistů na Světový pohár v Torontu (17. září - 1. října):

Brankáři: Petr Mrázek (Detroit Red Wings/NHL), Michal Neuvirth (Philadelphia Flyers/NHL), Ondřej Pavelec (Winnipeg Jets/NHL),

obránci: Radko Gudas (Philadelphia Flyers/NHL), Michal Kempný (Avangard Omsk/KHL), Roman Polák (San Jose Sharks/NHL), Andrej Šustr (Tampa Bay Lightning/NHL),

útočníci: David Krejčí, David Pastrňák (oba Boston Bruins/NHL), Michael Frolík (Calgary Flames/NHL), Martin Hanzal (Arizona Coyotes/NHL), Tomáš Hertl (San Jose Sharks/NHL), Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning/NHL), Tomáš Plekanec (Montreal Canadiens/NHL), Vladimír Sobotka (Avangard Omsk/KHL), Jakub Voráček (Philadelphia Flyers/NHL).

Program přípravných zápasů před Světovým pohárem:

Čtvrtek 8. září:

Rusko - ČR (Petrohrad - čas bude upřesněn),

18:00 Finsko - Švédsko (Helsinky).

Pátek 9. září:

02:00 Tým Severní Ameriky - Evropa (Québec).

Sobota 10. září:

01:00 USA - Kanada (Columbus),

16:30 ČR - Rusko (Praha - O2 arena),

18:00 Švédsko - Finsko (Göteborg).

Neděle 11. září:

01:00 Kanada - USA (Ottawa),

24:00 Tým Severní Ameriky - Tým Evropy (Montreal).

Středa 14. září:

01:00 USA - Finsko (Washington),

21:30 Tým Severní Ameriky - ČR (Pittsburgh).

Čtvrtek 15. září:

01:00 Tým Evropy - Švédsko (Washington),

01:30 Rusko - Kanada (Pittsburgh).

Program Světového poháru v Torontu:

Sobota 17. září:

Skupina A:

21:30 USA - Tým Evropy.

Neděle 18. září:

Skupina A:

02:00 Kanada - ČR.

Skupina B:

21:00 Švédsko - Rusko.

Pondělí 19. září:

Skupina B:

02:00 Tým Severní Ameriky - Finsko.

Skupina A:

21:00 ČR - Tým Evropy.

Úterý 20. září:

Skupina B:

02:00 Rusko - Tým Severní Ameriky.

21:00 Švédsko - Finsko.

Středa 21. září:

Skupina A:

02:00 Kanada - USA.

Skupina B:

21:00 Švédsko - Tým Severní Ameriky.

Čtvrtek 22. září:

Skupina A:

02:00 Kanada - Tým Evropy.

Skupina B:

21:00 Rusko - Finsko.

Pátek 23. září:

Skupina A:

02:00 ČR - USA.

Sobota 24. září:

semifinále (čas bude upřesněn).

Neděle 25. září:

semifinále (čas bude upřesněn).

Středa 28. září:

02:00 finále - 1. zápas.

Pátek 30. září:

02:00 finále - 2. zápas.

Neděle 2. října:

01:00 finále - případný 3. zápas.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je pátek 24. února 2017

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď