V Německu je situace nejvážnější na Labi, Vídeň očekává povodeň

Zaplavený most ve Vídni.

vydáno: 05.06.2013, 15:51 | aktualizace: 05.06.2013 16:03

Berlín/Vídeň - Německo a Rakousko dál trápí záplavy. Nejvážnější situace je na Labi v Sasku, které očekává povodňovou vlnu ze sousedního Česka. Dramatická je ale i v Halle, kde řeka Sála vystoupala na čtyřsetleté maximum a úřady vyzvaly 30.000 lidí k evakuaci. Dunaj nyní nejvíce hrozí ve Vídni, kde má kulminovat v noci na čtvrtek. V bavorském Pasově, který evropský veletok s jeho přítoky zaplavil v minulých dnech, hladina naopak už o tři metry klesla.

Reklama

Labe v Drážďanech odpoledne dosáhlo výšky 8,50 metru. Ráno byla jeho hladina o 20 centimetrů níž a normálně má dva metry. Kulminace se očekává ve čtvrtek odpoledne nebo večer pod hranicí devíti metrů. Při katastrofálních povodních v roce 2002 to bylo 9,40 metru. Saské ministerstvo životního prostředí dnes označilo za vyloučené, že by řeka v saské metropoli této úrovně dosáhla.

Kvůli stoupající hladině Labe a zatopení okrajových částí musely Drážďany v noci na dnešek evakuovat dalších více než 600 lidí a některé části města byly odpojeny od dodávek elektřiny. Celkem muselo v Drážďanech domovy opustit už přes 1000 lidí.

Ještě dramatičtější situace panuje v polabských městech v okolí Drážďan. V Míšni se hladina Labe odpoledne vyšplhala na 954 centimetrů a voda zaplavuje další části historického centra, v pohraniční Schöně je dokonce ještě o metr výš. Normálně tam má Labe hloubku jen přes dva metry. V regionu Saského Švýcarska se muselo evakuovat už okolo 11.000 lidí.

Hladina Labe stoupá také dál po proudu. Na velkou vodu se připravuje Magdeburk a města v Braniborsku a Dolním Sasku, kam by povodňová vlna měla dorazit do konce týdne. V braniborském Herzbergu na řece Schwarze Elster (Černý Halštrov) se protrhl asi dvacetimetrový úsek hráze, voda ale zatím zaplavila jen neobydlené oblasti.

Sála ve městě Halle v Sasku-Anhaltsku překonala všechna maxima za posledních 400 let. V městské části Trotha měla řeka ráno 809 centimetrů a podle vodohospodářů nadále poroste. Úřady počítají s tím, že voda zaplaví ve výšce jednoho metru ulice v historickém jádru Halle, a vyzvaly na 30.000 obyvatel k evakuaci. Pokud by navíc nevydržely provizorní hráze, ohroženo by mohlo být až 60.000 lidí.

Na většině míst Bavorska postiženého rozvodněným Dunajem se situace pomalu zlepšuje. Obyvatelé Pasova mají znovu dodávky pitné vody. Výjimkou je obec Deggendorf, kterou rozlitý Dunaj dnes zcela odřízl od okolí.

S rozvodněným evropským veletokem se nadále na mnoha místech potýká Rakousko. V podunajském údolí Wachau, které leží mezi zatopeným Melkem a Kremží, řeka prozatím výrazně neklesla. V Kienstocku, asi deset kilometrů před Kremží, dosáhla nakonec hladiny 10,78 metru, zatímco při ničivé povodni v roce 2002 to bylo 10,9 metru.

Korneuburg, který je asi deset kilometrů západně od Vídně, již ráno překonal stav z ničivých povodní z roku 2002. Povodňová vlna se tak blíží k rakouské metropoli, nejvyšší hladinu by zde měl mít Dunaj v noci na čtvrtek. Rakouskou metropoli před velkou vodou chrání systém kanálů zvaný Nový Dunaj, i tak již ale voda zaplavila přístavy Albern a Lobau.

Autor:
www.ctk.cz

Zpět
Další články k tématu: , , ,
sms e-mail Newsmarket ČTK Výběr zpráv e-mailem a SMS Newsmarket ČTK
Reklama

Anketa

Věříte tomu, že Rusko nezasahuje do dění na Ukrajině? (zpráva)

32% Ano
68% Ne
Počet hlasujících: 3209
Dnes je 17.4.2014, svátek má Rudolf
Reklama
Reklama
Deset let v EU
Deset let v EU

Českou rezervovanost vůči EU podle Rupnika Evropa nechápe

Ukrajinská krize
Ukrajinská krize

Na východě Ukrajiny sílí neklid, Evropa řeší dodávky plynu
Fotogalerie

Velikost textu: a a A