V Malajsii zavraždili nevlastního bratra prezidenta KLDR

foto Kim Čong-nam, nevlastní bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Kuala Lumpur - Nevlastní bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una byl v pondělí zavražděn v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpuru. Informovala o tom dnes agentura Jonhap a další jihokorejská média s odvoláním na nejmenované zdroje. Smrt Kim Čong-nama později potvrdila malajsijská policie.

Zatímco Jonhap bez bližších podrobností pouze napsala, že Kim Čong-nam byl zabit v pondělí ráno, kabelová televizní síť TV Čosun uvedla, že ho na kualalumpurském letišti otrávily dvě ženy. Dodala, že podle více zdrojů z jihokorejské vlády jde zřejmě o dvě severokorejské agentky, které jsou nyní na útěku.

Americká vláda podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters je pevně přesvědčena, že Kima usmrtili severokorejští agenti. Americké úřady ale dosud přesně nezjistily, jak byl Kim Čong-nam v Malajsii zabit, ani zdroj neuvedl žádné přesvědčivé důkazy na podporu závěrů, které si vláda o případu udělala. Americké mnisterstvo zahraničí se podle agentury AP zdrželo komentáře k případu a dotazy odkázalo na malajsijské úřady.  

Malajsijská policie agentuře Reuters nejprve jen sdělila, že při převozu z letiště v Kuala Lumpuru do nemocnice zemřel nejmenovaný Severokorejec, jehož totožnost zatím nebyla potvrzena. Odpoledne SEČ ale sdělila, že zemřelým je skutečně Kim Čong-nam, ale příčina jeho úmrtí zatím nebyla určena. Dodala, že se Kim Čong-nam chystal odletět do Macaa, kde hlavně žil.

Čtyřicátník Kim Čong-nam byl starší nevlastní bratr nynějšího severokorejského vůdce. Většinu času trávil mimo vlast a byl známý tím, že se veřejně vyslovoval proti dynastické vládě své rodiny v KLDR. Několikrát dal najevo, že nestojí o vedení země.

"Osobně jsem proti nástupnictví v třetí generaci," řekl v roce 2010 japonské televizní stanici Asahi TV před tím, než se po smrti otce chopil moci Kim Čong-un. "Doufám, že můj mladší bratr udělá vše, co je v jeho silách, pro zdárný život Severokorejců," dodal.

Kim Čong-nam měl s Kim Čong-unem společného otce, předchozího severokorejského prezidenta Kim Čong-ila. Říká se, že Kim Čong-nam měl blízko ke strýci Čang Song-tchekovi, který byl svého času druhým nejvlivnějším mužem v zemi, než ho jeho druhý synovec Kim Čong-un nechal při čistkách v roce 2013 popravit, údajně za přípravu pokusu o převrat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je pátek 19. ledna 2018

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď