V Kladně vznikl nový spolek, má nahradit tamní organizaci ČSBS

foto Ilustrační foto - Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička se 17.listopadu zúčastnil u Hlávkovy koleje v Praze pietní vzpomínky na Jana Opletala.

Kladno - Několik desítek členů Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) nespokojených se situací v ČSBS se rozhodlo založit novou organizaci - Spolek pro zachování odkazu českého odboje. Dohodli se na tom na společném setkání v Kladně. Nové sdružení má nahradit nedávno zrušenou kladenskou organizaci ČSBS. Chce se zaměřit na připomínání různých činů a osobností boje za svobodu.

Kladenská buňka byla zrušena podle vyjádření ČSBS z organizačních důvodů, podle vyloučené předsedkyně kladenské organizace Gabriely Havlůjové byla ale důvodem její dlouhodobá kritika svazu.

Většina ze zhruba šedesátky členů svazu bojovníků za svobodu, kteří dnes přišli na schůzi v Hotelu Kladno, se rozhodla pro vznik nového spolku, několik členů do něj nevstoupí. Spolek teď musí vzniknout právní cestou, pak do něj mohou vstoupit členové.

Lidé už dnes mohli podávat předběžné přihlášky, jejichž součástí je mimo jiné i motivační dopis, proč dotyčný chce do spolku vstoupit. Podle Havlůjové jsou lidé připraveni zakládat základní organizace nového spolku i v dalších regionech, například v Roudnici nad Labem, Brně nebo Tachově. "Budeme pokračovat v chránění a uchovávání odkazu nejen českého odboje, ale samozřejmě i obětí a přeživších," doplnila Havlůjová.

Založení nového spolku dnes v Kladně předcházela diskuze o třetím, tedy protikomunistickém odboji, někteří z přítomných ho odmítli uznat za součást boje za svobodu. "Kde bude třetí odboj, nebudu já," uvedla jedna z diskutujících. "Myslíme si, že jeho součástí by měl být první, druhý i třetí odboj," reagovala Havlůjová. Lidé, kteří nechtějí do nového spolku vstoupit, mohou zvolit i přestup do jiné buňky ČSBS, například v Lidicích, Praze nebo Berouně. Další možností bude i ukončení členství.

Do nového spolku se chystá vstoupit i lidická žena Miloslava Kalibová. Podle ní by měl spolek šířit informace o historii tak, jak byla. "Ještě všechno nebylo napsáno a o mnoha věcech se neví," řekla dnes novinářům Kalibová, která loni opustila lidickou organizaci bojovníků za svobodu a vstoupila do kladenské. Důvodem bylo zvolení bývalé novinářky a političky Jany Bobošíkové do čela lidické organizace a Kalibové obava z toho, že by tuto funkci mohla využít ke svému zviditelnění.

První schůze nového spolku se má konat na konci roku či v lednu. Podle Havlůjové se bude projednávat i vznik pomníku letcům Josefu Horákovi a Josefu Stříbrnému, kteří díky své účasti v západním odboji během druhé světové války přežili zničení Lidic a vyvraždění svých rodin. Část lidických obyvatel si však pomník nepřeje, vzniknout by ale mohl i jinde než v Lidicích.

Vedení ČSBS čelí v posledních měsících kritice. Z organizace odešli či byli vyloučeni někteří členové, kteří se proti vedení vymezovali. Z ČSBS v vystoupil třeba válečný veterán Pavel Vranský, ženy spojené s vyvražděním Ležáků, dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová či ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

Předseda ČSBS Jaroslav Vodička tento týden písemně požádal prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kalu, aby provedl hloubkovou finanční kontrolu hospodaření svazu. Vodička v tiskovém prohlášení uvedl, že tak chce zamezit spekulacím o údajném špatném hospodaření svazu.

Kriticky se k aktuálnímu dění v ČSBS vyjádřili i někteří politici. Ministerstvo obrany podle ministra Martina Stropnického (ANO) bude chtít novému spolku pomoct. "Budeme se s nimi o tom bavit v příštích týdnech," řekl dnes novinářům. Minulý týden ČSBS kritizoval a řekl, že zváží, zda ho bude jeho úřad i nadále podporovat. Zadal proto vypracování analýzy, co se v ČSBS děje. Očekává od ní také podklad pro rozhodnutí, jak se má k ČSBS ministerstvo postavit. Spolky, jež sdružují válečné veterány, mohou například bezplatně využívat objekty, které ministerstvo vlastní.

K ČSBS se dnes vyjádřil i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Novinářům řekl, že nařídil svému náměstkovi, aby svazu napsal dopis. Reaguje tak podle svých slov na informace z médií, že se ČSBS chová pochybně a že údajně byly i zneužívány dotace od státu. "Budeme čekat na vysvětlení, jestli nás to uspokojí. Jestli ne, uděláme tam kontrolu, jestli se peníze daňových poplatníků skutečně používají transparentně," řekl. K tomu, zda by v budoucnosti mohl svaz dostávat od státu méně peněz, se nechtěl vyjadřovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2017

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď