V Domažlicích začaly Chodské slavnosti, velká přehlídka folklóru

foto V Domažlicích začaly 11. srpna Chodské slavnosti, jeden z nejstarších folklorních festivalů v Čechách. K bohatým lidovým tradicícm patří pečení chodských koláčů, které nabízejí dívky v krojích na náměstí Míru.

Domažlice - V Domažlicích dnes začaly třídenní Chodské slavnosti. Největší a nejstarší folklorní festival v Čechách, spojený s Vavřineckou poutí, se pořádá ve městě od roku 1955. Účinkujících, kteří vystoupí na pěti pódiích po městě, bude zhruba 500. Letos přijedou také hosté z Tchaj-wanu, což bude rarita, řekl ČTK místostarosta Stanislav Antoš (KDU-ČSL). Vstup na všechny pořady je zdarma.

Podle loňských výpočtů mobilních operátorů akci za tři dny navštívilo zhruba 80.000 lidí, s čímž počítají organizátoři také letos. "Sice nehlásí nějaké extra dobré počasí, ale velkou výhodou Domažlic je podloubí po celém velkém náměstí," řekl Antoš.

Pódia budou u brány, pod Chodským hradem, jarmareční scéna nad Chodským hradem, dechovkové jeviště u penzionu pro důchodce a na závěrečný nedělní pořad od 14:30 bude využitý amfiteátr letního kina. "Jezdí hodně turisté z Německa, ale objevují se tu také Holanďané a Belgičané, Francouzi i Američané," uvedl místostarosta.

V Domažlicích začaly 11. srpna Chodské slavnosti, jeden z nejstarších folklorních festivalů v Čechách. V odpoledním programu vystoupil v domě seniorů dětský folklorní soubor Mráček z Mrákova. Stánky s řemeslnými výrobky jsou po celém náměstí a pokračují až ke kruhové křižovatce U Golema. "A od prostoru pod hradem až k Vavřinečku máme běžný stánkový prodej," uvedl Antoš.

Kyvadlová doprava ze záchytných parkovišť na obou koncích protáhlého města (z Petrovické ulici v kasárnách a od nádraží) bude jezdit zdarma, stejně tak autobus, který vozí lidi na Vavřineček. Letos bude podle Antoše jezdit až od vlakového nádraží.

Ubytovací kapacity ve městě jsou všechny plné. "Je možné a vhodné si zajistit ubytování na Chodské slavnosti 2018, ještě na podzim to jde, ale koncem zimy před slavnostmi už je to beznadějné," uvedl Antoš.

Už dnes ráno začala v základní umělecké škole chodská dudácká dílna, tedy kurz hraní na dudy. Oficiálně ale 63. chodské slavnosti zahájila po 20:30 skupina Čechomor. Sobotní program začne v 10:00 se zahájením národní přehlídky dudáků a potrvá do noci. Nedělní začátek je shodný, končí se ale většinou v podvečer.

Součástí slavností je dvoudenní rockový festival Chodrockfest. Dnes a v sobotu zahraje 20 kapel pod Vavřinečkem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. července 2018

Očekáváme v 1:00 20°C

Celá předpověď