V Chodově se poprvé představily zrestaurované obrazy

foto V Chodově na Sokolovsku začíná 11. srpna Svatovavřinecká pouť. V kostele sv. Vařince je poprvé k vidění čtrnáct zrestaurovaných pláten křížové cest. Rozměrné obrazy se řadí k nejvýznamnějším památkám města.

Chodov (Sokolovsko) - Lidé měli poprvé možnost zhlédnout čtrnáct zrestaurovaných pláten křížové cesty v kostele svatého Vavřince v Chodově na Sokolovsku. Rozměrné obrazy se řadí k nejvýznamnějším památkám města. K historii a záchraně křížové cesty byla navíc vydána nová publikace. Slavnostní představení obrazů a nové knihy současně zahájilo program svatovavřinecké pouti, řekl ČTK chodovský historik Miloš Bělohlávek.

"V rámci svatovavřinecké pouti vyšla a byla veřejnosti poprvé představena drobná šedesátistránková publikace o chodovské křížové cestě. Najdete v ní obrázky z restaurování, historické pozadí vzniku celého cyklu a fotografie všech obrazů," řekl Bělohlávek. První chodovská křížová cesta byla vytvořena v roce 1789, v 19. a 20. století přemalovali některá plátna místní malíři. Restaurátoři na jejich obnově pracovali od loňského roku.

V Chodově na Sokolovsku začíná 11. srpna Svatovavřinecká pouť. V kostele sv. Vařince budou slavnostně vysvěceny nové zvony a lidé si budou moci poprvé prohlédnout zrestaurovanou křížovou cestu. Na snímku připravuje výzdobu nových zvonů floristka Marie Štěpánka Marková. Program svatovavřinecké pouti v Chodově bude v sobotu pokračovat svěcením a zavěšením dvou nových kostelních zvonů. Původní zvony, které byly v roce 1917 z kostela odvezeny a roztaveny, nahradí zvon sv. Florián k poctě chodovských hasičů a městský zvon sv. Vavřinec. Nové zvony doplní nejstarší chodovskou památku, zvon Jan Vilém z roku 1658, který také nedávno prošel generální opravou.

Zvony v sobotu slavnostně posvětí plzeňský biskup Tomáš Holub. Ihned po posvěcení vyzdvihne jeřáb zvony do kostelní zvonice. "Takový okamžik se odehrává jen jednou za stovky let," doplnil Bělohlávek.

Součástí programu pouti bude také mše a v podvečer v galerii U Vavřince vernisáž fotografií předválečného chodovského fotografa Williho Huttiga. Na neděli je naplánováno setkání s členy rodiny továrníka Carla Gasche a setkání obyvatel zaniklé vesnice Smolnice

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. července 2018

Očekáváme v 1:00 20°C

Celá předpověď